Od roku 2010 se na Katedře zoologie pořádají každoroční exkurze do Ázerbájdžánu. Vyjíždí se obvykle v červnu nebo červenci, výprava trvá 16 dní, celkem se účastní zhruba 10 lidí a vždy jede také několik pedagogů a studentů z našeho oddělení. A že je rozhodně o co stát, je patrné už jen z výběru pár fotografií. 🙂
Ázerbájdžán je země mnoha tváří – přestože většina krajiny je v červnu vyprahlá polopoušť, vysoko v Nachičevanském Malém Kavkazu jsou rozkvetlé celé louky (C) a i stráně Velkého Kavkazu okolo Quby se krásně zelenají (D).
Hlavním cílem výprav lidí z Katedry zoologie jsou ryby, mezi nimi především hlaváči (B). Obvykle se do chytání zapojují téměř všichni, ovšem občas se víc lidí dívá než pracuje… 😀
Na setkání s plazy je nejlepší jaro – květen, maximálně začátek června. V Ázerbájdžánu můžete najít třeba ještěrky rodu Drewskia (A) – na nich byla poprvé popsána parthenogeneze (vývoj neoplozených vajíček, tedy rozmnožování bez účasti samce) u plazů. Hojná je taky stepní až polopouštní ještěrka hadiočko úhledné (Ophisops elegans) (B). Blavor žlutý (Pseudopus apodus) má naopak radši vlhko lesa nebo zahrady, kde se dá celkem snadno chytit (C).
Na skalách se na začátku léta vyhřívají desítky agam kavkazských (Paralaudakia caucasia) (A). V potoce se občas povede chytit neopatrnou želvu kaspickou (Mauremys caspica) (B). Ovšem opravdu ikonické zvíře je zmije levantská (Macrovipera lebetina) (C), člověku smrtelně nebezpečný had.
Z ptáků jsou na jaře a v létě všudypřítomné krásně barevné vlhy a mandelíci – (A) vlha pestrá (Merops apiaster) a (B) vlha zelená (Merops superciliosus). Na podzim zase přes Ázerbájdžán přelétají obrovská hejna bahňáků (C) – kulíci, jespáci, čejky a další.
V Širvánském národním parku žijí hlavně džejrani (Gazella subgutturosa) (A, B), ale můžete tady zahlédnout taky šakala (Canis aureus) (C). Nás na oddělení ovšem zajímají především myšice (Apodemus spp.).
Celá exkurze je umožněná díky spolupráci s Baku State University – jejich „terénní stanice“ (A), budova Biologické fakulty v Baku (B) a rozruch, který někteří z nás mezi studentkami způsobili 🙂 (D). Mimo to jsme ale zavítali taky třeba na Nachičevanskou státní univerzitu (C).
Baku je samozřejmě díky obrovskému ropnému bohatství dramaticky se rozvíjející moderní město – nejlíp to jde vidět na pobřežní kolonádě (A), kde každý rok přibudou aspoň dva nové mrakodrapy, ikonické jsou tzv. Flame Towers, neboli Plamenné věže (B).
A pokud by člověka náhodou unavily výlety do přírody, do hodiny cesty od Baku se může zajet podívat do Gobustánu (A, B) s jeho pravěkými skalními rytinami, na zoroastrický chrám ohně Atašgah (C) nebo na bahenní sopky (D) s bublajícími výrony léčivého bahna.
Více o výpravě z roku 2016 si můžete přečíst zde.
Autoři fotografií: Milan Kaftan, Barbora Kaftanová, Iveta Štolhoferová.