Vyučující: doc. Jan Havlíček Ph.D. (jhavlicek@natur.cuni.cz), Mgr. Jitka Fialová, Mgr. Zuzana Štěrbová a Mgr. Vít Třebický
Anotace: Cílem kurzu je praktické seznámení posluchačů s realizací výzkumu z etologie člověka. V rámci kurzu si studenti osvojí přípravu výzkumného projektu, a to designování studie, výběr vzorku, volbu vhodných nástrojů (např. strukturované pozorování, psychologické dotazníky, využití stimulů aj.). Následně bude projekt realizován a získaná data vyhodnocena. Konkrétní téma výzkumu budou upřesněna po dohodě s účastníky kurzu, preferenčně se však bude jednat o terénní experiment a pozorování ve veřejném prostoru.
Atestace: Podmínkou k získání atestu je aktivní účast na semináři a prezentace výsledků výzkumu.
Sylabus:
1) Příprava výzkumného projektu (21/2) JH
Specifika vědeckého výzkumu. Formulace a ověřování hypotéz. Volba tématu a definování problému. Kvalitativní výzkum, případové studie, anekdotická pozorování.
2) Zásady experimentální manipulace (28/2) JF
Experimentální (mezisubjektový, vnitrosubjektový) design. Závislé, nezávislé proměnné. Kontrola rušivých proměnných. Jednostranně a oboustranně slepé experimenty (očekávání a placebo efekt). Znáhodnění a vyrovnání (matching) souboru. Kvazi-experiment. Etické zásady.
3) Psychologické testy, rozhovory a průzkumy (7/3) JF
Metody vytváření psychologických testů a dotazníků. Výběr vzorku (sampling: náhodný, stratifikovaný). Průzkumy. Technika a typy rozhovoru.
4) Technika pozorování (14/3) JH
Etogram: výběr položek, typy položek, definice, pilotní pozorování. Techniky záznamu chování. (ad libitum, instantious, focal, one-zero). Shoda mezi pozorovateli. Měření času. Využití videozáznamu. Přístroje pro automatický záznam dat.
5) Příprava designu vlastního projektu (21/3)
6) Příprava metod sběru dat (28/3)
7) Sběr vlastních dat I (4/4)
8) Sběr vlastních dat II (11/4)
9) Sběr vlastních dat III (18/4)
10) Sběr vlastních dat IV (25/4)
11) Sběr vlastních dat V (2/5)
12) Analýza získaných dat (9/5)
13) Prezentace výsledků projektu (16/5)