V rámci projektu se věnujeme studiu kognice a neurofyziologickým mechanismům, které stojí v jejím pozadí. Soustřeďujeme se zejména na paměť, časovou kognici a teorii mysli v kontextu individuálního vývoje (ontogeneze) nebo komparativních behaviorálních experimentů. Pracujeme především s non-humánními primáty a lidmi.
V naší experimentální primatologické laboratoři probíhá řada experimentů a kognitivních tréninků. Jde například o prostorové úlohy prováděné pomocí touchscreenu (Nekovarova et al., 2006; Nedvidek et al., 2008; Nekovarova et al., 2009, 2013), dále o výzkum stálosti objektů, testování numerických kompetencí, experimenty zabývající se neofobií a neofilií (Englerova et al., 2019) a testování spontánní preference barev (Skalníková et al, 2020). V těchto úlohách je naším hlavním výzkumným subjektem skupina makaků rhesus.
U lidí testujeme ontogenezi kognitivních funkcí v mateřských školách a dětských skupinách. Věnujeme se především teorii mysli, paměti (epizodické, autobiografické, emoční) a spontánní preferenci barev. Tyto experimenty probíhají ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví v Klecanech, který je naším druhým pracovištěm.
U hlodavců nás zajímá především vztah personality a kognice nebo měření fyziologických korelátů chování.

Výzkum barevných preferencí u dětí.