Domů

Facebook

Aktuality


Ukončení projektu

K 31. 12. 2013 byl čtyřletý projekt zabývající se tematikou sociální deprivace ukončen, v lednu byla následně podána závěrečná zpráva. Výsledky projektu ukazují na potenciál dalšího rozvíjení tématu. 
 

Mapy indexu vícenásobné deprivace

Na stránkách atlasobyvatelstva.cz byly zveřejněny vybrané mapy indexu vícenásobné deprivace. Zatím jsou k dispozici mapy i doprovodné analytické texty na příkladu dimenze fluktuace za Česko a Prahu. Mapy jsou jedním z výstupů projektu GAČR Sociální deprivace v městském prostředí

 

Výstava prodloužena!

Výstava Sociální deprivace v městském prostředí je prodloužena! Je možné ji navštívit v předsálí Geografické knihovny až do 17. 12. 2013.  (více info níže).


Výstava

Sociální deprivace v městském prostředí

V období od 17. 10. do 22. 11. 2013 proběhne výstava projektu Deprivace v městském prostředí: objektivní a subjektivní dimenze v předsálí Geografické knihovny . Výstava je koncipována jako průřez řešením čtyřletého projektu,  který letos končí. Výstava představuje jeho hlavní cíle a východiska, přístupy k hodnocení sociální deprivace, ukázky z empirických výzkumů a případových studií i hlavní publikační aktivity projektu, které jsou prezentovány prostřednictvím mapových, grafických a textových výstupů. 

pozvanka.jpg  

Jednotlivé panely výstavy se věnují jak objektivní a subjektivní dimenzi deprivace, tak i konkrétnějším tématům, například kriminalitě , stárnutí ve městech , migraci , segregaci nebo každodenním proměnám lokalit . Návštěvníci tak mohou nahlédnout do postupu konstrukce indexu deprivace , zjistit, jak lokalizují sociální problémy v Praze klíčoví aktéři městského rozvoje nebo jak se vyvíjí rezidenční segregace ve vybraných postsocialistických metropolích . Dozvědí se nejen o dynamických změnách pracovně dojížďkových vztahů , ale například i o unikátním výzkumu kontraurbanizace na našem území. Výstava zároveň informuje o nově založené platformě Atlas obyvatelstva publikující mapová díla s tematikou obyvatelstva, kvality života, bydlení, mobility či osídlení, nebo o již dlouhodobě fungujícím portálu Suburbanizace.cz přinášejícím informace, aktuality a zkušenosti spojené s fenoménem suburbanizace v Česku.

 

Výstava je umístěna v  předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze (Albertov 6, Praha 2, 128 43, 2. patro) a je možné ji navštívit od 17. 10. do 22. 11. 2013 (otevírací doba Po-Pá 9:00 - 17:00 ). Vstup volný .

Podrobné informace o výstavě Vám poskytne PhDr. et Mgr. Eva Novotná , (eva.novotna@natur.cuni.cz, telefon: 221 951 355) nebo Mgr. Jana Jíchová, Ph.D. (jana.jichova@natur.cuni.cz, telefon: 221 951 970). Nekomerčním institucím nabízí organizátoři možnost zapůjčení výstavy.

 

 

 

Publikační aktivita 

Vyšla kniha Sociální proměny pražských čtvrtí

academia-socialni-promeny-prazskych-ctvrti.jpg

Editory knížky, která vyšla v nakladatelství Academia , jsou  Martin Ouředníček  a  Jana Temelová .

Kniha ve 12 kapitolách (studiích) popisuje a vysvětluje post-socialistický urbánní vývoj Prahy , ovlivněný kontextem sociální a ekonomické  transformace  české společnosti v posledních dvaceti letech, a zároveň reflektuje teoretické a empirické poznatky z vývoje západoevropských a amerických měst.

Kniha se dále snaží podat vysvětlení a upřesnění některých jevů a procesů, které jsou v médiích i odborné literatuře  zkresleně nebo nesprávně interpretovány . Mezi taková témata, která jsou široce mediálně diskutována, ale zřídka podložena využitím relevantních odborných technik a empirického šetření, patří například  kriminalita, zahraniční migrace, stárnutí městské populace nebo suburbanizace .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stránkách iForum (časopis Univerzity Karlovy) byla na konci roku 2012 zveřejněna zpráva informující o vydání knihy Proměny pražských čtvrtí doplněná o několik komentářů Martina Ouředníčka .

 

Kniha Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života

Na začátku června 2012 vyšla ve vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk kniha Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života , jejímiž editory jsou Jana Te melová , Lucie Pospíšilová a Martin Ouředníček

Pozornost je věnována problematice sociálně prostorových nerovností v městském a venkovském prostředí i rolí veřejných politik v jejím ovlivňování. Dílčí kapitoly se mj. zabývají diskuzí:
  • různých přístupů k výzkumu sociálně prostorové diferenciace
  • konkrétními projevy diferenciace v městském prostředí a jejich vnímáním obyvateli města (segregace, percepce rizikovosti prostředí, prožívání prostoru znevýhodněnými osobami)
  • vztahy mezi městem a venkovem a jejich sociálně prostorovým dopadům (proces kontraurbanizace, význam rekreační funkce pro identitu venkovských regionů)
  • možnostem rozvoje venkovských oblastí v pohraničních regionech a relevancí nastavení aktivní politiky zaměstnanosti vzhledem k potřebám regionálních a lokálních trhů práce.
kniha_obalka.jpg

 

 

 

 

 

Více informací o knize zde .

 

 

Probíhající a proběhlá šetření 

Rozhovory s klíčovými aktéry (subjektivní dimenze)

V únoru 2012 byly dokončeny rozhovory s klíčovými aktéry městského rozvoje , které byly zaměřené na vnímání sociálně problémových lokalit v Praze . Vsoučasné době probíhají analýzy rozhovorů a dokončuje se první z článků založených zejména na poznatcích z rozhovorů. 

VŠEM AKTÉRŮM DĚKUJEME ZA OCHOTU A PŘEDANÉ POZNATKY!

 

Kulatý stůl (objektivní dimenze)

Dne 7. 12. 2011 se na Albertově konala diskuse u kulatého stolu na téma " Sociální deprivace: možnosti měření ". Cílem setkání bylo diskutovat s odborníky různé způsoby měření úrovně deprivace, volbu indikátorů a způsob konstrukce indexů deprivace.

VŠEM ÚČASTNÍKŮM DĚKUJEME!

Výzkum rezidenční spokojenosti

V březnu 2011 proběhlo šetření zaměřené na výzkum rezidenční spokojenosti a rezidenční stability obyvatel , kteří se nedávno přestěhovali do lokalit na okraji Prahy. Zajímaly nás především důvody, které vedly obyvatele k přestěhování a jak nově přistěhovalí obyvatelé hodnotí kvality současného bydliště (např. dostupnost služeb, kvalitu veřejné dopravy atd.).

 

Kriminalita v suburbiích

Od června do listopadu 2010 proběhlo ve vybraných suburbiích Prahy dotazníkové šetření zaměřené na kriminalitu v tomto typu residenčního prostředí. V červnu 2011 proběhlo doplňkové šetření ve dvou dalších suburbiích Prahy. 

První výsledky tohoto šetření byly publikovány v Geografických rozhledech (viz níže), další budou publikovány na webu suburbanizace . Výsledky byly rovněž prezentovány na konferenci v Bukurešti a v Brně (viz níže).

 

Příspěvky na konferencích

2013

Na konferenci Kvalita života, která se konala v Liberci na závěr roku byl představen indes sociální deprivace v České republikace a několik doprovodných posterů z výstavy Sociální deprovace v městském prostředí: objektivní a subjektivní dimenze: 

  •  Příspěvek - Ouředníček, M., Špačková, P., Netrdová, P.: Index sociální deprivace v České republice ( Martin Ouředníček, Petra Špačková , Pavlína Netrdová)
  • Prezentace vybraných posterů z výstavy Sociální deprivace v městském prostředí: objektivní a subjektivní dimenze

Na konferenci Město a Domov, která se konala na začátku listopadu v Brně bylo představeno několik příspěvků vycházejících z výzkumů projektu deprivace:

Konference výzkumné skupiny CAT, která se konala v roce 2013 ve Tbilisi, Georgii, se účastnil Martin Ouředníček s příspěvkem o sociálně protostorových proměnách Prahy:

  • "Long-term changes in the socio-spatial differentiation of the Prague urban region 1921-2011" ( Martin Ouředníček )

Na červnové konferenci ENHR v Tarragoně ve Španělsku přednesl Martin Ouředníček příspěvek diskutující proměnu rezidenčních oblastí v České republice:

  • "Decline and Regeneration of Urban Residential Areas in Time of Crisis the Case Study of the Czech Republic" ( Martin Ouředníček )

Na AAG Annual Meeting v Los Angeles, USA, představila výsledky výzkumu kriminality v České republice Jana Jíchová:

Výzkumného semináře "Mobility, Segregation and Neighbourhoods' change" v Tartu, Estonsku se mimo jiné zúčastnili i Martin Ouředníček, Petra Špakčová a Lucie Pospíšilová s příspěvkem diskutujícím přístupy a metody výzkumu sociálního prostředí post-socialistických měst:

 

2012

Na konferenci RGS-IBG v Edinburghu byl na začátku července prezentován příspěvek diskutující sociální deprivaci v prostředí post-socialistického města:

Na konferenci AAG v New Yorku byl na konci února prezentován příspěvek vycházející z prvotních analýz rozhovorů s aktéry městského rozvoje o problémech v různých částech Prahy:

 

2011

Na konferenci Třetí město konané v Brně byl na začátku listopadu prezentován příspěvek rozebírající vnímání kriminality a bezpečnosti obyvateli suburbií:

Ukázka z příspěvku:

brno_2.jpg

( Jíchová, J. , Temelová, J. Novák, J. 2011)

Na mezinárodní konferenci a workshopu CAT v Bukurešt i byl v září prezentován příspěvek zaměřený na vnímání strachu obyvateli suburbií:

Ukázka z příspěvku:

 

Na zářijové doktorandském workshopu Geografický výzkum v České republice (Brno) byl prezentován teoreticky zaměřený příspěvek rozebírající rytmus lokalit:

 

Na mezinárodní konferenci AAG Annual Meeting v Seattlu byl v dubnu prezentován příspěvek věnující se problematice rezidenční spokojenosti: 

Ukázka z příspěvku:
Nina_USA_2.jpg

( Dvořáková, N. , Puldová, P. , Kopečná, M. 2011)


2010

Na mezinárodní konferenci RGS-IBG v Londýně byly v září 2010 prezentovány dva příspěvky věnující se problematice deprivace v Praze:

  • "Does Urban Revitalization Deteriorate the Residential Satisfaction of Elderly People in Central and Inner City? The Case of Transforming Neighbourhoods in Post-Socialist Prague" ( Nina Dvořáková , Jana Temelová )
  • "Crime patterns and perceptions in transforming neighbourhoods of post-socialist Prague" ( Jana Jíchová , Jana Temelová )