MB170P116 Ekologie obojživelníků a plazů

Garant : RNDr. Rehák Ivan, CSc.

Vyučující : RNDr. Rehák Ivan, CSc. a doc. RNDr. Daniel Frynta, PhD.

Anotace :
Vnější faktory: adaptace na nedostatek vody u pulců a žab, termální biologie plazů; populační ekologie: reprodukční strategie, regulace velikosti populace u velkých želv; invazní druhy; reprodukční strategie: velikost snůšky, evoluce živorodosti; evoluce lokomoce a ztráta končetin; predační tlak a zbarvení; reprodukční systémy: evoluce teritoriality ještěrů; potravní ekologie hadů a želv; antipredační chování; ekologie plazích společenstev: pouště, specializace a extinkce na ostrovech; Karibští plazi a obojživelníci; evoluce ještěrů Kanárských ostrovů; ekomorfy anolisů a jejich evoluce.

Kentwood D. Wells (2007) The Ecology and Behavior of Amphibians,

Laurie J. Vitt, Eric R. Pianka (Eds) 1994: Lizard Ecology, Princeton University Press

Stephen M. Reilly, Lance B. McBrayer, Donald B. Miles (Eds) 2007: Lizard Ecology, Cambridge University Press

Losos J. 2011: Lizards in an Evolutionary Tree: Ecology and Adaptive Radiation of Anoles, 528 pp.

Henderson R. W. and Powell R. (Eds.)2007. BIOLOGY OF THE BOAS AND PYTHONS. Eagle Mountain, Utah, Eagle Mountain Publishing, LC.

Sylabus

1) Vliv vnějších faktorů a fysiologie obojživelníků

2) Reprodukční systémy ocasatých obojživelníků

3) Reprodukční systémy žab