Sociobiologie primátů a člověka - MB170P93, letní semestr

Garant a přednášející : doc. RNDr. Daniel Frynta, PhD.
Přednáška volně navazuje na přednášku Etologie a sociobiologie, jakož i na dvousemestrální Sociobiologii a behaviorální ekologii. Zabývá se sociálním chováním člověka. Konfrontuje sociobiologickou teorii s materiálem shromážděným sociální antropologií a fylogenetickými analýzami sociálního chování ostatních primátů.

Anotace :
Struktura a ekologie tradičních společností; sociální a reprodukční systémy u primátů: tany, poloopice a opice ploskonosé; hulmani, languři a guerézy; paviáni, makakové, mangabejové, kočkodani, lidoopí, obecné rysy chování člověka; genetika chování (alkoholismus, IQ, duševní choroby, osobnost). Kulturní přenos znaků; sociobiologie člověka a srovnání kultur; evoluční psychologie – výběr sexuálního partnera a pohlavní výběr u člověka; etnické klasifikace přírody a živočišstva

Požadavky ke zkoušce:
1) obsah přednášek
2) přečíst dvě knihy o sociobiologii či evoluční psychologii
3) všeobecná znalost kulturní anthropologie a sociobiologie jedné mimoevropské společnosti (vybrané po dohodě s examinátorem) na základě vlastního studia literatury
4) podrobná znalost sociální organisace jednoho druhu opic či lidoopů získaná četbou literatury.

Sylabus:
1. Fylogeografie současných lidských populací na základě genetických znaků
Vzájemná příbuznost současných populací a historie osídlení jednotlivých kontinentů. Mitochondriální DNA, Y-chromosom, allozymy, antropometrické znaky. Příklady: Afrika, Amerika, Oceánie.
2. Fylogeografie současných lidských populací na základě kulturních znaků
Lexikální a gramatické znaky, Indoevropské jazyky, Austronéské jazyky, jazyky Bantu, Afroaasijské jazyky.
3. Struktura a ekologie tradičních společností
Příklady sociální struktury několika typických společností z Afriky, Ameriky a Oceánie. Seznámení s přístupy kulturní a sociální antropologie. Loveckosběračské společnosti jako model.
4. Příklad společnosti Nuerů ze Súdánu
Podrobně Evans-Pritchardův popis společnosti kmene Nuer v Súdánu.
5. Klasická sociobiologie
Biologická evoluce lidského chování, obecné jevy v lidském chování. Pohled sociobiologie na morálku, altruismus a komunikaci, hierarchie bližních. Pseudospeciace, rozlišování vlastní-cizí, válka. Universální tabu incestu, endogamie, exogamie a preskriptivní manželství. Příbuzenské systémy, vztah příbuzenské terminologie a biologické příbuznosti.
6. Crosskulturální studie
Výskyt polygynie, polyandrie a monogamie. Hypergamie. Infanticida, vraždění dětí v tradičních společnostech, potraty a diferencovaná péče, dvojčata.
7. Genetika chování
Vztah zděděného a naučeného v lidském chování, IQ, duševní choroby, osobnost.
8. Evoluční psychologie I.
Výběr sexuálního partnera a pohlavní výběr u člověka
9. Evoluční psychologie II.
Experimentální důkazy svědčící ve prospěch evoluční psychologie. Teorie a východiska.
10. Kulturní přenos znaků a memetika
Zákony přenosu znalostí a chování ve společnosti, metody hodnocení rychlosti a směru přenosu chování, tradiční a moderní společnosti, misijní versus etnická strategie, přírodní versus kulturní výběr, koevoluce kultury a genů, rovnost versus uniformita, společnosti s oddělenou kulturní a biologickou evolucí, celibát a další nereprodukční strategie. Matematické formulace vhodné pro popis kulturní evoluce.
11. Etnické klasifikace přírody a živočišstva a důsledky lidských preferencí pro ochranu druhů
Základní principy etnických klasifikací živočišstva, lidské preference vůči zvířatům.
12. Fylogeneze řádu Primates a distribuce znaků týkajících se chování
kladogenese řádu Primates. Matri- versus patrilokalita, antipredační strategie, sdílení potravy.
13. Sociální a reprodukční systémy u primátů: I. Poloopice a opice ploskonosé
Noční aktivita a její sociální důsledky, solitérní druhy, monogamie, polyandrie, dominance samic.
14. Sociální a reprodukční systémy u primátů: II. hulmani a guerézy
infanticida, matrilineární skupiny s jedním samcem.
15. Sociální a reprodukční systémy u primátů: III. Paviáni, makakové, mangabejové, kočkodani
matrilokální a patrilokální skupiny s více samci a jejich vznik.
16. Sociální a reprodukční systémy u primátů: IV. Lidoopi
altruismus, fylogenese, sociální strategie.

Literatura :
Barkow J.H., Cosmides L. & Tooby J., 1992: The adapted mind: evolutionary psychology and the generation of culture. Oxford: Oxford University Press, 667 pp.
Benedictová R.: Kulturní vzorce. Praha: Argo 1999 (edice Capricorn), 223 pp.
Blackmore S. 1999: The meme machine, Oxford: Oxford University Press, 264 pp.
Buss D.M., 1994: The evolution of desire: strategies of human mating. New York: Basic Books, 199 pp.
Cavalli-Sforza L.L., Menozzi P., Piazza A. 1994: The history and geography of human genes. Princeton: Princeton Univ. Press, 523 pp.
de Waal F., 2006: Dobráci od přírody [Good natured]. Praha: Academia, 324 pp.
Diamond J. 1992: Třetí šimpanz. [The third chimpanzee] Praha: Paseka, 394 pp.

Program seminářů LS 24

Program seminářů LS 23