Sociobiologie a behaviorální ekologie II - MB170P00B, letní semestr, přednáška a praktikum

Jedná se o druhou část pokročilé magisterské přednášky pro studenty zaměření ekologie a etologie a pro doktorandy pracující v oboru behaviorálních věd  navazující na předmět Etologie a sociobiologie a Úvod do evoluční biologie. Přednáška je dále vhodná pro všechny hlubší zájemce o behaviorální ekologii studujících a zoologii na jiných zaměřeních.

Požadavky ke zkoušce
1) obsah přednášek nebo alespoň podrobná znalost dvou ze základních děl uvedených v literatuře
2) podrobná znalost učebnice KREBS & DAVIES (1993) 3) rozbor sociální organisace jednoho živočišného druhu (dle dohody s examinátorem)
4) alespoň částečná znalost doporučené literatury

Probírané sociální systémy:

1. Behaviorální ekologie ryb I.
2. Behaviorální ekologie ryb II. Poecilia reticulata
3. Pářicí systémy a rodičovská péče u plazů
4. Reprodukční systémy a life-history u ptáků
5. Zvláštnosti sociobiologie tropických ptáků
6. Sociální partnerství, rozvod a monogamie u ptáků
7. Polygynie u Agelaius phoeniceus
8. Samičí dominance, kompetice a pářicí systém hyen Crocuta crocuta, Hyaena hyaena, H.brunnea
9. Sociální systémy psovitých šelem
10. Kooperace u psa hyenovitého Lycaon pictus
11. Sociální organisace lvů Panthera leo a ostatních kočkovitých šelem
12. Reprodukční systémy kopytníků I.
13. Reprodukční systémy kopytníků II.
14. Reprodukční systémy hlodavců I. Muridae sensu lato: myš domácí, potkan, myšice, hraboší, pískomilové, křečci, aj.
15. Reprodukční systémy hlodavců II. Ostatní skupiny hlodavců.

Literatura :
Krebs J.R. & Davies N.B., 1993: An introduction to behavioural ecology. Third edition. Oxford: Blackwell Scientific Publications, 420 pp.
Krebs J.R. & Davies N.B. (eds), 1997: Behavioural ecology. Fourth edition. Blackwell Sciencee Ltd., 456 pp.
Wilson E.O. 1975: Sociobiology – The New Synthesis, Cambridge: Harvard University Press, 900 pp.
Trivers R. 1985: Social evolution. Menlo Park: Benjamin Cummings, 462 pp.
Estes R.D. 1992: The behavior guide to African mammals.
Berkley: University of California Press, 611 pp.

Ke stažení :
Krebs J.R. & Davies N.B. (eds), 1997: Behavioural ecology: Klikněte zde
heslo: ekoetoweb

Praktikum : Součástí této  přednášky je i praktikum, které probíhá turnusově v Zoo ve Dvoře Královém a je zaměřeno především na studium afrických kopytníků.

Program seminářů LS 24

Program seminářů LS 23