Naše skupina se zabývá vývojem a přenosem flebovirů (Phenuiviridae, Bunyavirales). Jedná se o málo prozkoumanou skupinu, byť zahrnuje některé významné patogeny lidí i zvířat. Jako modelový organismus jsme si zvolili Toscana virus (TOSV), kolující v oblasti Středozemního moře, jehož projevy u lidí mohou být různé; od asymptomatické infekce, přes horečnaté onemocnění, až po postižení CNS v podobě encefalitidy či meningoencefalitidy. Jedinými prokázanými přenašeči TOSV jsou flebotomové (Diptera, Phlebotominae), drobný hmyz, u něhož se obě pohlaví živí cukernými šťávami rostlin a samice zároveň sají krev na různých obratlovcích, včetně člověka.
I přes význam a dopad TOSV na člověka zůstávají informace o přenosu a biologii tohoto viru značně kusé. Zatím nebyl potvrzen žádný rezervoár infekce, přitom bylo prokázáno, že vertikální a horizontální přenos TOSV mezi flebotomy není dostatečně efektivní pro udržení koloběhu TOSV v přírodě. TOSV se přesto nejen vyskytuje na poměrně rozsáhlém území, ale navíc se šíří i do nových oblastí.
Ve stejné geografické oblasti je flebotomy přenášen také prvok Leishmania infantum způsobující u lidí závažné onemocnění označované jako viscerální leishmanióza. Vztah mezi TOSV a L. infantum v přenašeči v důsledku superinfekce či koinfekce může hrát důležitou roli v přenosu a koloběhu těchto dvou lidských patogenů, avšak o této interakci není dosud nic známo.
Našimi hlavními cíli jsou:
- Vývoj TOSV ve flebotomech. Prostřednictvím mikroskopických, molekulárních a virologických metod zkoumáme možné způsoby nákazy flebotomů a také vývoj TOSV uvnitř přenašeče.
- Vektorová kompetence jednotlivých druhů flebotomů vůči TOSV. Zatím jsou za vektory TOSV považováni dva druhy flebotomů a to Phlebotomus perniciosus a Phlebotomus perfiliewi. Nicméně na základě geografického rozšíření TOSV je zřejmé, že tyto dva druhy nebudou jedinými přenašeči. Díky unikátní sbírce kolonií řady druhů flebotomů, která je také součástí naší laboratoře, můžeme testovat vektorovou kompetenci dalších druhů.
- Koinfekce a superinfekce TOSV a L. infantum. Výskyt více patogenů v jednom přenašeči může mít vliv na jejich vývoj. Teoreticky mohou nastat tři možnosti: (i) nebudou se vzájemně ovlivňovat a uvnitř přenašeče se budou vyvíjet nezávisle na sobě, (ii) alespoň jeden z těch patogenů bude z této interakce profitovat, (iii) může dojít ke kompetici.