Částice

přesněji základní částice jsou jsou základní stavební kameny, z nichž jsou vybudovány hmotné tělesa.Různý způsob uspořádání a vzájemného silového působení základních částic v tělesech pak určuje tělesům různé vlastnosti. Ze všech základních částic jsou nejdůležitější elementární částice.

Částice elementární

přesněji základní částice jsou jsou základní stavební kameny, z nichž jsou vybudovány hmotné tělesa.Různý způsob uspořádání a vzájemného silového působení základních částic v tělesech pak určuje tělesům různé vlastnosti. Ze všech základních částic jsou nejdůležitější elementární částice.

Červeň jodová

viz cinobor jodový.

Činidlo dehydratační

Je chemická látka schopná přijímat vodu od jiných chemických látek, čímž je vysušuje. Např.: konc. H2SO4, silikagel, CaCl2, P2O5, CoCl2 atd.

Činidlo halogenační

je především v organické syntéze sloučenina, která vnáší do molekuly organické látky halogen (Cl2, XeF2).

Činidlo koagulační

je činidlo, které zvyšuje shlukování částic v roztoku ve větší útvary, které se pak snáze usazují na dně či filtrují. Při úpravě vody se tento proces nazývá čiření a používá se k němu síran železitý.

Činidlo oxidační

je chemická látka, která při reakci oxiduje jinou chemickou látku a sama se redukuje.

Činidlo redukční

chemická látka, která při reakci redukuje jinou chemickou látku a sama se oxiduje.

Číslo koordinační

je počet elektronových párů (nemusí odpovídat vždy počtu ligandů), kterými se všechny ligandy váží na centrální atom.

Číslo kvantové

souvisí se skutečností, že elektron může v atomu nabývat zcela určitých hodnot energie. Říkáme, že se vyskytuje v určitých atomových orbitalech.Každý orbital je jednoznačně určen třemi kvantovými čísly: hlavním, vedlejším a magnetickým kvantovým číslem. Čtvrté kvantové číslo a to magnetické spinové charakterizuje chování elektronů v orbitalech.

Číslo kvantové hlavní n

souvisí s velikostí a tvarem orbitalu. Hlavní kvantové číslo u dosud známých prvků může nabývat hodnot od n= 1 až 7.Všechny orbitaly o stejné hodnotě hlavního kvantového čísla řadíme do jedné elektronové vrstvy neboli slupky atomu.

Číslo kvantové vedlejší l

souvisí s tvarem orbitalu. Toto kvantové číslo vystihuje hodnotu dráhového momentu hybnosti elektronu v dané elektronové vrstvě, charakterizované hodnotou hlavního kvantového čísla. Nabývá hodnot od 0 do (n-1), kde n je hodnota hlavního kvantového čísla.

Číslo kvantové magnetické m

charakterizuje magnetický moment elektronu na určitém orbitaůlu a nabývá všech hodnot od -l ,-l+1,... 0, 1,2,... l-1, kde l jsou hodnoty vedlejšího kvantového čísla. Tedy nabývá celkem 2l + 1 hodnot.

Číslo kvantové magnetické spinové

charakterizuje chování elektronu v orbitalu a tím i jeho spin. Může nabývat pouze dvou hodnot +1/2 a -1/2. Proto také v každém orbitalu mohou být maximálně dva elektrony, které mají opačný spin. Říkáme, že tyto elektrony vytvářejí elektronový pár.

Číslo nukleonové

(hmotnostní) A udává počet nukleonů, tj. protonů a neutronů v atomovém jádře. S výjimkou lehkého vodíku je vždy číslo nukleonové u daného atomu prvku větší než číslo protonové.

Číslo oxidační

udává stupeň oxidace atomu ve sloučenině. Nepřímo udává počet přijatých, nebo odevzdaných elektronů tímto atomem.

Číslo protonové

vyjadřuje počet protonů v atomovém jádře. Současně je i pořadovým číslem prvku v periodické tabulce.

Článek elektrochemický

viz článek galvanický.

Článek galvanický

také článek elektrochemický, vznikne vodivým spojením dvou poločlánků. Elektromotorické napětí článku je určeno rozdílem elektrodových potenciálů jednotlivých poločlánků.