Papírek jodidoškrobový

se používá k důkazu silných oxidačních činidel. Principem je oxidace jodidu v daném papírku na jod, který se dostává do struktury škrobu a směs jodu se škrobem vytváří modré zbarvení.

Pár elektronový

je dvojice elektronů, které mají opačný spin. Tyto jednotlivé elektrony se liši svým spinem. Např. dva elektrony v orbitalu s tvoří elektronový pár, šest elektronů v orbitalech p tvoří tři elektronové páry.

Pár redoxní

je dvojice částic téže látky lišící se hodnotou oxidačního čísla. Např. Na0 → Na+, H0 → H+, PIII → PV, S-II → SVI.

Pasivace

je chemický proces, kdy dochází na povrchu kovu k vytvoření souvislé, neporézní vrstvy oxidu, která snižuje či úplně zamezuje korozi příslušného kovu. Na vzduchu dochází k pasivaci např. u Al, Cr apod. Železo je pasivováno koncentrovanou kyselinou sírovou.

PCB

viz polychlorované bifenyly.

PCDD

viz dioxiny.

PCDF

viz dioxiny.

Pec oblouková

zařízení na průmyslovou výrobu oceli ze surového železa za využití elektrického proudu.

Perchloráty

viz chloristany.

Perchlorethylen

viz tetrachlorethylen.

Periody

jsou vodorovné řady prvků v periodické tabulce. Existuje sedm period, které se značí pořadovými čísly 1 až 7. V periodě zaplňují valenční elektrony atomů prvků ty orbitaly, které leží v energetickém rozmezí ns až np, kde n je číslo periody, v níž je prvek umístěn. Např. v druhé periodě zaplňují prvky orbitaly 2s a 2p, ve čtvrté periodě orbitaly ležící v energetickém rozmezí orbitalů 4s a 4p, tedy i orbitaly 3d.

Perzistentní

chemická látka dlouhodobě setrvávající v prostředí. Těžko odbouratelná chemická látka. Např. PCB.

Pesticidy

jsou přípravky a prostředky, které jsou určené k tlumení a hubení rostlinných a živočišných škůdců, a k ochraně rostlin, skladových zásob, technických produktů, bytů, domů, výrobních závodů nebo i zvířat a člověka. Nejvíce se pesticidy uplatňují v zemědělství.

PFC

jsou halogenderiváty uhlovodíků, kde jsou všechny vodíky nahrazeny fluorem.

pH

je rovno záporné hodnotě dekadického logaritmu číselné hodnoty koncentrace (přesněji aktivity) iontu H3O+: pH = -log c(H3O+ ).

Pigment

je látka, jejíž přítomnost způsobuje změnu zbarvení založenou na selektivní absorpci světla. Např. TiO2.

Plasty

jsou syntetické nebo polosyntetické polymerní materiály lidově nazývané "umělé hmoty". Např. PVC.

Plyn třaskavý chlorový

je směs kyslíku a chloru.

Plyn slzný

Jsou chemické sloučeniny působící na oči, které způsobují vylučování slz, bolest a někdy i dočasné oslepnutí. Často se jedná o halogenderiváty organických sloučenin. Např.:
bromaceton
bromaceton
,
CS
CS
,
bromacetofenon
bromacetofenon
,
xylylbromid
xylylbromid
nebo
CN
CN
.

Plyny bojové

spadají do skupiny dříve označované otravné látky nově bojové chemické látky. Jsou to vysoce toxické látky, které jsou záměrně vyvinuté k zasažení a cílenému poškození, případně usmrcení, živých organismů. Byly použity v obou světových válkách (např. chlor, fosgen, sarin apod.).


Plyny vzácné

He, Ne, Ar, Kr, Xe, Rn, patří mezi nepřechodné prvky 18. (VIII.A) skupiny. Pro tyto prvky se dříve používal pojem prvky inertní, protože panovala domněnka, že tyto prvky nemohou tvořit sloučeniny. Dnes však známe od většiny těchto prvků řadu sloučenin, a proto se název inertní plyny již nepoužívá.


Poločlánek

je např. tvořen kovovou elektrodou ponořenou do roztoku soli kovu, který tvoří elektrodu. Např. elektrodu může tvořit měď ponořená do roztoku síranu měďnatého. Spojením dvou vhodných poločlánků lze získat galvanický článek, který je schopný produkovat elektrickou práci.


Polydentátní

je druh ligandu, který je schopem se v určitý okamžik vázat k centrálnímu atomu dvěma a více donorovými atomy např. ethylendiamin.


Polychlorované bifenyly

je skupina perzistentních látek vznikajících chlorací bifenylů. Jsou chemicky stálé, tepelně odolné, přilnavé a nehořlavé. Používají se jako aditiva do barev a laků nebo také jako náplň transformátorů, kondenzátorů a dalších zařízení.
obrázek
Polychlorované bifenyly
,
další informace (česky)

Polyvinylchlorid

je jedním z nejpoužívanějších plastů na Zemi. Je snadno zpracovatelný a používá se především ve stavebnictví.
obrázek
Polyvinylchlorid
,
další informace (česky)

Popouštění

je proces úpravy fyzikálních vlastností oceli, který spočívá v pomalém zahřívání oceli. Ocel tak ztrácí křehkost, ale tvrdost jí zůstává.


Ppb

parts per billion (z angličtiny, česky „dílů či částic na jednu miliardu“), zkráceně též ppb, je výrazem pro jednu miliardtinu celku. V podstatě je to vyjádření koncentrace.


Ppm

parts per million (z angličtiny, česky „dílů či částic na jeden milion“), zkráceně též ppm, je výrazem pro jednu miliontinu celku. V podstatě je to vyjádření koncentrace.


Ppt

parts per trilion (z angličtiny, česky „dílů či částic na jeden bilion“), zkráceně též ppt, je výrazem pro jednu biliontinu celku. V podstatě je to vyjádření koncentrace.


Potenciál elektrodový

je určen vznikem určitého potenciálového rozdílu např. mezi kovem a jeho roztokem jeho soli. Tento potenciálový rozdíl se nedá přímo měřit a určuje se z rovnovážného napětí článku sestaveného z určité elektrody a ze standardní vodíkové elektrody.


Pravidlo Hundovo

Orbitaly se stejnou energií, tedy např. orbitaly p a d se stejnou hodnotou hlavního kvantového čísla, se nejprve všechny obsazují jedním elektronem a teprve pak v nich vznikají elektronové páry.


Precipitát bílý netavitelný

je chemicky HgNH2Cl (amidochlorid rtuťnatý).

Precipitát bílý tavitelný

je chemicky [HgCl2(NH3)2] (dichloro-diamminrtuťnatý komplex).

Princip akce a reakce

Porušení chemické rovnováhy vnějším zásahem (akcí) vyvolá děj (reakci), který směřuje ke zmenšení účinku vnějšího zásahu, jímž byla chemická rovnováha porušena.

Princip Pauliho

V jediném orbitalu, jednoznačně určeném hlavním, vedlejším a magnetickým kvantovým číslem mohou být maximálně dva elektrony, které vytvářejí elektronový pár a liší se od sebe spinovým magnetickým číslem.

Princip výstavbový

Orbitaly s nižší energií se zaplňují elektrony dříve než orbitaly s energií vyšší. Pro zaplňování orbitalů elektrony platí dále Pauliho princip a Hundovo pravidlo.

Produkt rozpustnosti

viz součin rozpustnosti.

Produkty

produkty reakce, krátce pouze produkty, jsou látky, které vznikají v průběhu chemické reakce z látek výchozích.

Proton

je elementární částice, součást atomového jádra. Klidová hmotnost protonu je 1,6725.10-27 kg, náboj 1,602 1 .10-19 C.

Proud elektrický

Směr elektrického proudu je konvenčně určen přenosem kladných nábojů. Proto směr elektrického proudu je opačný než pohyb elektronů.

Prvek

jsou látky, jejichž atomy obsahují výlučně atomová jádra o stejném protonovém čísle. Jejich nukleonová čísla mohou být různá. Mluvíme pak o izotopech daného prvku.

Prvky biogenní

jsou prvky PSP, které se zásadním způsobem podílí na stavbě živé přírody. Tvoří přírodní sloučeniny jsou a nezbytnou složkou potravy. Patří sem mimo jiné i všechny halogeny kromě astatu.

Prvky d

jsou prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony v orbitalech ns a (n-1)d.Jinak označujeme tyto prvky jako prvky přechodné. Ve starších periodických soustavách jsou označovány jako prvky vedlejších skupin a v některých současných soustavách jsou označovány jako prvky B skupin. Např. železo.

Prvky f

jsou prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony v orbitalech ns, (n-1)d a (n-2)f. Označují se jako lanthanoidy a aktinoidy. Většinou jsou tyto prvky vyjmuty z periodické tabulky kvůli jejímu zkrácení. Např. uran.

Prvky nepřechodné

jsou takové prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony v orbitalech ns, popř. ns a np. Jsou umístěny ve skupinách IA až VIIIA (1,2,13-18) periodické tabulky.

Prvky p

jsou prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony v orbitalech ns a np. Dále je mužeme klasifikovat jako p1 až p6 prvky nebo jako prvky III.A až VIII.A skupiny. Např. chlor.

Prvky přechodné

jsou takové prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony v orbitalech ns a (n-1) d, popř. i (n-2) f (prvky vnitřně přechodné). Prvky vnitřně přechodné jsou umístěny pod periodickou tabulkou prvků.

Prvky s

jsou prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektrony pouze v orbitalu ns. Jsou umístěny v I.a a II.A skupině prvků a též jsou označovány jako s1 a s2 prvky. Např. sodík.

PSP

(neboli periodická soustava prvků) je uspořádáním všech chemických prvků v podobě tabulky podle jejich rostoucího protonového čísla, seskupené podle jejich cyklicky se opakujících podobných vlastností. Publikována roku 1869 D. I. Mendělejevem.

PTFE

viz teflon.

PVC

viz polyvinylchlorid.

Pyrhotin

zastarale také magnetopyrit, je minerál železa, chemicky sulfid železnatý. Má magnetické vlastnosti a je nevhodný k výrobě železa.

Pyrit

také kyz železný, je minerál železa, chemicky disulfid železnatý. Je nevhodný k výrobě železa, ale používal se k výrobě kyseliny sírové.

Pyroforický

např. "pyroforické železo" je velmi jemně rozptýlené železo, které je na vzduchu samozápalné.

Pyroxeny

minerál, který patří mezi složité křemičitany. Obsahuje kationty Fe2+, Mg2+ a Ca2+. Jsou důležitou složkou vyvřelých hornin.