Kainit

je jednoklonný minerál. Bezbarvý, žlutý, někdy nazelenalý nebo nahnědlý. Vyskytuje se např. v Německu. Chemicky: KCl.MgSO4.3H2O (trihydrát síranu hořečnatého a chloridu draselného ).
(viz obrázek
Kainit
).
další informace (anglicky)

Kalcidum

je název pro koncentrovaný roztok chloridu vápenatého (CaCl2).

Kalení

je proces úpravy fyzikálních vlastností oceli, spočívá v prudkém ochlazení žhavé oceli, ocel se tak stává tvrdší, ale křehčí.

Kalomel

je minerál rtuti. Chemicky: Hg2Cl2 (dichlorid dirtuťný).
další informace (česky)

Karben

karbeny jsou komplexní sloučeniny z poskupiny organokovů, které v molekule obsahují ligandy navázané dvojnou vazbou na centrální atom.

Karbonyl

karbonyly jsou komplexní sloučeniny z poskupiny organokovů, které v molekule obsahují jako ligandy molekuly CO. Často se využívají k přípravě čistých kovů např. [Fe(CO)5].

Karnalit

je nejčastěji bílý nebo žlutý minerál. Vyskytuje se běžně např. v Německu nebo USA. Chemicky: KMgCl3.6H2O (hexahydrát chloridu draselno-hořečnatého).
(viz obrázek
Karnalit
).

Katalýza

je proces ovlivňování rychlosti chemických reakcí působením katalyzátorů. Katalyzátory se označují též jako látky kontaktní.Účastní se tvorby nestálých mezproduktů reakce, které se rozpadají za současné regenerace katalyzátorů. Proto katalyzátory nezapisujeme mezi výchozí látky dané reakce.

Katalyzátory

jsou látky, které zvyšují rychlost chemické reakce, ale samy se reakcí nemění. Zvyšují rychlost chemické reakce tím, že snižují hodnotu aktivační energie přeměny výchozích látek na produkty.

Kation

je částice, která má kladný náboj. Kationty se klasifikují na jednoatomové (jednojaderné), např. Na+, Ca2+, a na víceatomové (vícejaderné) kationty, např. NH4+.

Katoda

je elektroda, na které vždy probíhá redukce. V případě elektrolyzéru má záporný náboj.

Kazík

je obrozenecký název pro fluor.

Kazivec

viz fluorit.

Kerargyrit

viz chlorargyrit.

Klastr

klastry jsou skupinou komplexních sloučenin, pro které je typická přítomnost více centrálních atomů spojených vazbou kov-kov.

Koeficienty stechiometrické

krátce koeficienty, jsou racionální čísla, která v rovnici chemické reakce vyjadřují vztah mezi množstvím výchozích látek a produktů.

Koks

je pevný zbytek po karbonizaci uhlí, což je postup zkvalitňování uhlí za nepřístupu vzduchu a teplot kolem 900 oC. Chemicky jde o téměř čistý uhlík, a proto se používá např. k redukci železné rudy při výrobě surového železa.

Komplex

(také koordinační sloučenina) je molekula či ion, v němž jsou na centrální atom vázány ligandy (molekuly či ionty). Při jeho vzniku se uplatňuje koordinačně kovalentní vazba.

Komplex aktivovaný

je přechodné uspořádání - nestálý meziprodukt - vzniklé z výchozích látek. V průběhu reakce se aktivovaný komplex rozloží za vzniku produktů.

Komplex nízkospinový

je komplexní částice, která vzniká při malém energetickém rozštěpu orbitalů d na hladiny eg a t2g. Typické ligandy jsou nalevo ve spektrochemické řadě: F-, Cl-, Br-, H2O atd.

Komplex vysokospinový

je komplexní částice, která vzniká při velkém energetickém rozštěpu orbitalů d na hladiny eg a t2g. Typické ligandy jsou napravo ve spektrochemické řadě: CN-, NH3, CO, en atd.

Koncentrace

(látková) c(A) látky A, krátce koncentrace látky A, je podíl látkového množství rozpuštěné látky n(A) a objemu roztoku V(R): c(A) = n(A)/V.

Koncentrace rovnovážná látky A

přesněji koncentrace látková rovnovážná látky A, je taková koncentrace kterou má daná látka v ustavené chemické rovnováze. Někdy se označuje jako cr(A)

Koncetrace rovnovážná látky A relativní

přesněji koncentrace relativní látková rovnovážná látky A , je bezrozměrné číslo, které má význam číselné hodnoty koncentrace rovnovážné látky A. Je určena tedy podílem hodnoty koncentrace rovnovážné a zvolené standardní koncentrace, tj. 1mol.dm-3 nebo 1mol.l-1.

Konfigurace elektronová

udává uspořádání elektronů v jednotlivých orbitalech. Uspořádání elektronů se, až na drobné výjimky, řídí: výstavbovým pricipem, Pauliho pricipem a Hundovým pravidlem.

Konstanta Boltzmanova

k = 1,380662.10-23 J.K-1 (přibližně).

Konstanta disociační K(HA)

je definována jako součin relativních koncentrací kationtu H3O+ a aniontu dané kyseliny dělený relativní koncentrací nedisociovaných molekul kyseliny.

Konstanta rovnovážná (Guldberg-Waagův zákon) K

je definována jako součin relativních rovnovážných koncentrací produktů umocněných na jejich stechiometrické koeficienty dělený součinem relativních rovnovážných koncentrací výchozích látek umocněných na jejich stechiometrické koeficienty.

Konstanta stability

je definována jako podíl relativní rovnovážné koncentrace komplexu a součinu relativních rovnovážných koncentrací z komplexu vzniklých disociovaných iontů, které jsou umocněné na jejich stechiometrické koeficienty.

Konvertor kyslíkový

je zařízení na průmyslovou výrobu oceli ze surového železa. Jde o vhánění kyslíku do roztaveného surového železa.

Koroze

chemický nebo elektrochemický proces, při kterém dochází ke znehodnocování kovu. Např. koroze železa je složitý elektrochemický proces, který probíhá za přítomnosti dvou elektrod, elektrolytu a kyslíku. Hlavními produkty koroze jsou hydratovaný oxid železitý, oxid-hydroxid železitý a hydroxid železitý.

Kov Monelův

Je velice drahá slitina mědi (32 %) a niklu (68 %). Používaná pro její velkou odolnost vůči působení fluoru k jeho výrobě a skladování.
další informace (anglicky)

Kovy

jsou prvky, které mají většinu těchto vlastností: lesk, velkou tažnost a kujnost, vysokou tepelnou a elektrickou vodivost a vysoký elektropozitivní charakter.

Kovy alkalické

Li, Na, K, Rb, Cs, Fr jsou nepřechodné prvky I.A skupiny periodické tabulky. Ve většině reakcí působí jako redukční činidla, protože velmi snadno vytvářejí kationy 1+. Kationty alkalických kovů jsou nereaktivní, protože mimo jiné mají stejnou elektronovou konfiguraci jako přecházející atomy vzácných plynů.

Kovy alkalických zemin

Ca, Sr, Ba, Ra.jsou nepřechodné prvky , které patří do II.A skupiny periodické tabulky. Téměř výlučně vytvářejí sloučeniny, ve kterých jejich oxidační čísla jsou rovna II. Reaktivnost těchto prvků, analogicky jako alkalických kovů, ve skupině stoupá dolů tj.s rostoucím protonovým číslem prvku.

Kovy platinové

Ru, Rh, Pd, Os, Ir a Pt jsou přechodné prvky (d-prvky), které řadíme do VIII.B (8.-10.) skupiny periodické tabulky. Dále tyto prvky členíme na lehké kovy platinové : Ru, Rh, Pd a těžké kovy platinové : Os, Ir, Pt.

Krevel

viz hematit.

Krevní sůl červená

hexakyanoželezitan draselný, je červená krystalická látka vytvářející žlutý roztok, reakcí s ionty Fe2+ tvoří tzv. Thurnbullovu modř.

Krevní sůl žlutá

hexakyanoželeznatan draselný, je žlutá krystalická látka, v analytické chemii používaná k důkazu iontů Fe3+, se kterými vytváří tvz. berlínskou modř.

Kryolit

je bílá krystalická látka, téměř nerozpustná ve vodě. Je používán především jako tavidlo pro snížení teploty tání bauxitu (výhodné pro výrobu hliníku elektrolýzou), také jako přísada pro výrobu skloionomerního cementu v zubním lékařství. V přírodě se vyskytuje jako minerál o složení: Na3[AlF6] (hexafluorohlinitan sodný).
(viz obrázek
Kryolit
).
další informace (česky)

Kryptát

je druh komplexní sloučeniny, která je stabilizována chelátovým efektem (z řečtiny chele=klepeto). Ligandy jsou k centrálnímu atomu vázány polydentátně, tzn. že jeden ligand se váže zároveň dvěma i více donorovými atomy.

Květ železný

je odrůda aragonitu obsahující sublimovaný chlorid železitý.
(viz obrázek
Květ železný
).
další informace (česky)

Kychta

je horní část vysoké pece. V této části jsou do vysoké pece dodávány suroviny pro výrobu surového železa (železná ruda, koks a vápenec) a je odsud odváděn tzv. kychtový (vysokopecní) plyn, který obsahuje hlavně CO, CO2 a N2.

Kyseliny

jsou látky, schopné předávat proton jiným látkám- zásadám. Sílu kyselin tj. jejich schopnost odštěpit proton charakterizuje hodnota disociační konstanty kyseliny K(HA). Mírou kyselosti vodných roztoků je koncentrace iontů H3O+. Mezi nejznámější kyseliny patří např.: HCl, HNO3, H2SO4, H3PO4

Kyselina bromovodíková

je jedinou bezkyslíkatou kyselinou bromu. Je to jedna z nejsilnějších známých minerálních kyselin (HBr).

Kyselina dýmavá

je směs kyseliny chlorsulfonové a oxidu sírového.

Kyselina fluoroctová

je halogenderivát kyseliny octové. Je to silně toxická sloučeniny. Některé rostliny ji používají jako součást své obranné strategie proti býložravcům.

Kyselina fluorovodíková

je bezbarvá kapalina se silně leptavými účinky. Kyselina fluorovodíková (HF) patří mezi slabé kyseliny.
další informace (česky)

Kyselina hyperchlorová

viz kyselina chloristá.

Kyselina chlorečná

je kyslíkatá kyselina chloru. Je to silná kyselina a oxidační činidlo. Chemicky: HClO3.
další informace (česky)

Kyselina chloristá

je jednou z nejsilnějších kyselin. Její soli, chloristany, jsou základní složkou pyrotechnických směsí. Chemicky: HClO4.
další informace (česky)

Kyselina chlorná

je slabá kyselina. Společně s kyselinou chlorovodíkovou vzniká při reakci chloru s vodou. Má silné bělící a oxidační účinky. Chemicky: HClO. Její soli, chlornany, jsou základem mnoha dezinfekčních prostředků (např. SAVO).
další informace (česky)

Kyselina chlorovodíková

(také kyselina solná) je velmi silná kyselina, jedna z lidstvu nejdéle známých a nejvíce využívaných. Jde o vodný roztok plynného chlorovodíku (HCl).
další informace (česky)

Kyselina jodovodíková

je vodný roztok jodovodíku (HI). Má velmi silné korozivní vlastnosti. Je to velmi silná kyselina používaná hlavně v organické chemii.

Kyselina kazivcová

viz kyselina fluorovodíková.

Kyselina perchlorová

viz kyselina chlorečná.

Kyselina solná

viz kyselina chlorovodíková.

Kyslík

- latinsky OXYGENIUM, značka O, protonové číslo Z=8, el.konf.: 1s2 2s2 2p4, postavení v PSP: 2.perioda, VI.A (16) skupina, bezbarvý plyn, převážně oxidační činidlo -II. Molekula kyslíku je biradikálem. Důkaz vznikajícího kyslíku ve zkumavce se provádí doutnající špejlí, která po vsunutí do zkumavky vzplane.

Kyveta

je laboratorní pomůcka pro měření optických vlastností roztoků (např. při spektrofotometrii).

Kyz železný

viz pyrit.