Salmiak

je bílá pevná látka, která zahříváním netaje, ale sublimuje. Proto se používá v dýmovnicích, při pájení nebo v suchých článcích. Chemicky: NH4Cl (chlorid amonný). další informace (česky)

Sapolit

je směs chloridu draselného a síranu sodného.

Sarin

je vysoce toxická kapalná látka používaná jako nervově paralytická chemická zbraň. Její výroba je zakázána mezinárodní konvencí o nešíření chemických zbraní z roku 1993. Systematicky: isopropylester kyseliny methylfluorofosforečné. další informace (česky)
obrázek
Sarin


SAVO

je zředěný roztok chlornanu sodného. Používá se jako dezinfekční nebo bělící činidlo.

Siderit

(také ocelek) je minerál železa, chemicky FeCo3 (uhličitan železnatý). V přírodě podstupuje podobné procesy jako jsou krasové jevy uhličitanu vápenatého.

Silikofluoroform

je křemíkový analog fluoroformu. Chemicky: SiHF3 (trifluorosilan).

Silikochloroform

je křemíkový analog chloroformu. Chemicky: SiHCl3 (trichlorsilan).

Silikojodoform

je křemíkový analog jodoformu. Chemicky: SiHI3 (trijodsilan).

Síly soudržné

jsou přitažlivé síly, které působí mezi jednotlivými částicemi,kterými mohou být ionty molekuly atomy atd. Podle určitých charakteristik je můžeme klasifikovat jako chemické vazby, slabé vazebné interakce atd.

Skupenství

(neboli skupenský stav) určuje makroskopické chování látek. Podle tohoto chování obvykle rozlišujeme skupenství pevné (s), kapalné (l) a plynné (g).

Skupenství kapalné

je takové skupenství, kdy soudržné síly mezi částicemi je udržují ještě pohromadě. Proto objem kapalin je konstantní, ale jejich tvar je proměnný. Značí se (l).

Skupenství pevné

je takové skupenství, kdy soudržné síly mezi částicemi jsou tak velké,že jejich poloha v pevném stavu se prakticky nemění. Proto pevné látky mají stálý tvar a objem. Značí se (s).

Skupenství plynné

je takové skupenství, kdy soudržné síly mezi částicemi jsou tak malé, že se pohybují nezávisle v celém prostoru, který mají k dispozici. Značí se (g).

Skupiny prvků

svislé sloupce v periodické tabulce prvků. V periodické tabulce je celkem 16 skupin (IA až VIIIA a IB až VIIIB). Prvky téže skupiny mají podobné vlastnosti, protože mají většinou podobnou elektronovou konfiguraci - uspořádání valenčních elektronů v jejich atomech.

Sloučenina

je chemicky čistá látka, která je tvořena minimálně ze dvou různých chemických prvků navzájem vázaných chemickou vazbou. Např. NaCl.

Sloučenina komplexní

(také sloučenina koordinační) která obsahuje alespoň jednu koordinačně-kovalentní vazbu. Často se jedná o sloučeniny přechodných kovů s Lewisovými bázemi. Např. komplexní ion Fe[(CN)6]3-.

Sloučenina koordinační

viz sloučenina komplexní.

Sloučenina organokovová

je podskupina komplexních sloučenin, pro kterou je typický výskyt organických molekul (nebo iontů) jako ligandů.

Složení látek

obecně vyjadřuje z jakého druhu a počtu částic je určitá látka složena. Na složení látek, tj. zda určitá látka je složena v daném skupenském stavu usuzujeme na základě chemické vazby, velikosti přitažlivých sil, rozdílu hodnot elektronegativit vázaných částic atd. Např. molekulový vodík v plynném stavu je složen (obsahuje) ze dvou atomů vodíku, molekula vody obsahuje dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku.

Směs

je soustava složená ze souborů různých částic (atomů,molekul). Vlastnosti směsi nejsou stálé, ale závisejí na složení směsi, které se může, ale nemusí měnit. Např. směsí je práškový zinek a síra, roztok cukru ve vodě, slitina mědi a zlata. Směsi dále dělíme na směsi homogenní a směsi heterogenní.

Směs heterogenní

jsou takové směsi, ve kterých je možné rozeznat, i když někdy jen s pomocí mikroskopu určité oblasti, které jsou složeny z částic stejného druhu. Takováto v podstatě homogenní část heterogenní soustavy se označuje jako fáze. Tedy jinak můžeme říci, že homogenní směsi se skládají z jedné, heterogenní směsi z více fází.

Směs homogenní

jsou takové směsi, ve kterých nelze pouhým okem ani mikroskopem rozeznat jednotlivé částice dané směsi. Příkladem takovýchto směsí jsou směsi různých plynů (vzduch), pravé roztoky krátce označované pouze jako roztoky, slitiny různých kovů atd. Jiné složení mají heterogenní směsi.

Soda chlorová

je triviální název pro NaClO (chlornan sodný).

Sodalit

je hlinitokřemičitan, který je používán ve šperkařství pro své modré až růžové zbarvení. Chemicky: Na4Al3(SiO4)3Cl (chlorid-(tris)křemičitan tetrasodno-trihlinitý ). další informace (česky)

Solanka

je vodný roztok chloridu sodného.

Soli

jsou takové chemické látky, které můžeme často i formálně odvodit od kyselin náhradou atomu nebo atomů vodíku atomem nebo atomy kovu, příp. i skupinami prvků jako je NH4+. Např. od H2SO4 můžeme odvodit NaHSO4, Na2SO4,od H3PO4 NaH2PO4, Na2HPO4, Na3PO4.

Solík

je obrozenecký název pro chlor (Cl).

Soluce hořečnatá

je amoniakální roztok chloridu hořečnatého a amonného.

Soman

je bojová látka příbuzná sarinu. Je to čirá až žlutě zbarvená tekutina. Je dobře rozpustná ve vodě a stabilní proti slunečnímu záření. Systematicky: 1,2,2-trimethylpropylester kyseliny methylfluorofosforečné.
obrázek
Soman


další informace (česky)

Součin rozpustnosti

(také produkt rozpustnosti) je konstanta, vycházející z rovnovážné konstanty, vyjadřující míru rozpustnosti (resp. nerozpustnosti) dané sloučeniny. Obvykle se udává hodnota rozpustnosti ve vodě. Značí se Ks. Např. Ks(AgCl)=1,78.10-10 mol.dm-3

Soustava

je určitá část prostoru, která je oddělena od prostoru skutečnými nebo myšlenými stěnami. Soustavou je např. směs vzduchu a benzinových par ve válci spalovacího motoru, kádinka s určitým roztokem atd.

Soustava prvků periodická (periodická tabulka)

viz PSP.

Spektrochemická řada

jsou ligandy sestavené do řady podle své schopnosti štěpit orbitaly d na hladiny eg a t2g.

Stanovení

metoda analytické chemie (kvantitativní), při níž se zjišťuje koncentrace hledané látky ve vzorku, např. titrace.

Stav excitovaný atomu

je stav atomu s vyšší energií, než je energie jeho základního stavu. Pro vazebné možnosti prvků se uvažují ty excitované stavy, které vzniknou "roztržením" jednoho nebo více elektronových párů a následnou excitací elektronu nebo elektronů do energeticky blízkých prázdných orbitalů.

Stav základní atomu

je stav atomu s nejnižší možnou energií. V chemických textech se základní stav atomu většinou pouze uvažuje ve vztahu k minimální energii elektronů v elektronovém obalu. Většinou elektronová konfigurace elektronů s minimem energie je uspořádání elektronů podle výstavbového principu, Pauliho principu a Hundova pravidla.

Struktura látek

udává vzájemné prostorové vztahy mezi stavebními částicemi určitého chemického individua. Např. z tohoto hlediska chlorid sodný označujeme jako látku, v pevném stavu má strukturu, ve které je ře, ve které je každý kation Na+ obklopen šesti dalšími anionty a anion Cl- šesti dalšími kationty.

Struska

je vedlejší produkt výroby železa ve vysoké peci. Vzniká reakcí vápence s hlušinou a využívá se následně např. ve stavitelství (cementy apod.).

Sublimace

je skupenská přeměna, při které látka přechází z pevného skupenství přímo do plynného, aniž by došlo k tání. Opačný proces se nazývá desublimace.

Sublimát

je chemicky HgCl2 (chlorid rtuťnatý).
další informace (česky)

Substituce

neboli nahrazení je proces, při kterém např. u komplexních sloučenin dochází k nahrazení jednoho ligandů jiným.

Sůl alembrotská

je chemicky HgCl2.NH4Cl.2H2O (dihydrát chloridu rtuťnato-amonného).

Sůl Bertholettova

je chemicky KClO3 (chlorečnan draselný).

Sůl bromová

je směs bromidu a bromičnanu sodného.

Sůl cínová

je chemicky SnCl2.2H2O (dihydrát chloridu cínatého).

Sůl denaturovaná

chlorid sodný účelově znečištěný nepoživatelnými látkami.

Sůl Johnsonova

je chemicky KI3 (trijodid draselný).

Sůl kamenná

(také halit) je krychlový minerál. Chemicky: NaCl (chlorid sodný). Nejčastěji se těží v lomech nebo se získává odpařováním mořské vody. Používá se v potravinářství nebo také při údržbě silnic.
další informace (česky)

Sůl patentní

je chemicky NaF.SbF3 (fluorid sodno-antimonitý s obsahem oxidu antimonitého).

Sůl pinková

je chemicky (NH4)2SnCl6 (hexachlorocíničitan amonný).

Sůl zlatá

je chemicky NaAuCl4.2H2O (dihydrát tetrachlorozlatitanu sodného).

Sylvín

je krychlový minerál. Chemicky: KCl (chlorid draselný). Je to doprovodný minerál v ložiskách halitu.
další informace (česky)

Symboly prvků

(značky) prvků jsou odvozeny od mezinárodních názvů prvků. Některé prvky mají jednopísmenný symbol, např. vodík H, fluor F, většina má však symbol dvoupísmenný, např. vápník Ca, chlor Cl.

Synproporcionace

je chemická reakce, při které ze dvou výchozích látek obsahujících stejný prvek v různých oxidačních číslech vzniká jeden produkt, kde má oxidační číslo daného prvku hodnotu mezi výchozími oxidačními čísly. Např. synproporcionací bomidu a bromičnanu v kyselém prostředí vzniká brom.
Br- + BrO3- + H+ → H2O + Br2


Syntéza Friedel-Craftsova

je to soubor reakcí, které patří mezi elektrofilní substituce. Dělí se na alkylace a acylace. Výchozími látkami jsou obvykle halogenderiváty a jako katalyzátory se používají halogenidy hlinité a železité.