Tabulka periodická

viz PSP.

Teflex

je plastická hmota užívaná k izolaci, v medicíně k dezinfekci atd. Systematicky: poly(trifluorchlorethylen).
viz obrázek
teflex

Teflon

je fluorovaný polymer. Je vysoce odolný vůči teplotě i působení chemických látek. Navíc je nepřilnavý vůči vodě i olejům. Proto se používá k výrobě textilu (např. Gore-Tex™), nádobí na vaření, skluznic lyží, žehliček apod. Systematicky: poly(tertrafluorethylen).
další informace (česky)
viz obrázek
teflon


Teorie HSBA

je teorie, která řeší stabilitu komplexních sloučenin na základě vhodné kombinace centrálních atomů a ligandů.

Teorie hybridizace

vychází z předpokladu, že smísením (kombinací) atomových orbitalů, které nemají příliš rozdílnou energii, vzniknou nové, hybridní orbitaly. Umožňuje jednoduše popsat strukturu molekul a rovnocennost určitých vazeb.

Teorie krystalového pole

popisuje čistě elektrostatické interakce mezi ligandem a centrálním atomem.

Teorie ligandového pole

sjednocuje přístupy teorie krystalového pole a teorie molekulových orbitalů.

Teorie VSEPR

je teorie, která řeší prostorový tvar sloučenin na základě jejich hybridizace.

Teplo reakční

je teplo uvolněné nebo pohlcené soustavou, ve které proběhla chemická reakce v rozsahu uvedených stechiometrických koeficientů. Tepelnými jevy při chemických reakcí se zabývá část termodynamiky označovaná jako termochemie. Reakční teplo se vyjadřuje změnou entalpie a to v případě, když teplota látek výchozích a produktů dané reakce je stejná. Za určitých podmínek mluvíme o standardním reakčním teplu.

Teplo standardní reakční

je teplo uvolněné nebo pohlcené soustavou, když výchozí látky i produkty reakce jsou ve standardních stavech (t=konst.zpravidla 298,15 K, p=101 325 Pa, u pevných látek nejstálejší modifikace). Označujeme je např. jako Ho298.Podle typu chemické reakce probíhající v dané soustavě dále klasifikujeme reakční tepla např. na slučovací, spalné atd.

Termochemie

je část termodynamiky, která se zabývá tepelnými jevy při chemických reakcí. Je třeba si uvědomit, že množství pohlceného nebo uvolněného tepla závisí nejen na množství reagujících látek, ale i na jejich skupenství, teplotě výchozích látek atd. Pro termochemii jsou důležité termochemické zákony.

Termochemický zákon první

(označovaný jako zákon Lavoisierův a Laplacův) udává, že reakční teplo dané reakce a reakční teplo reakce, probíhajících za stejných podmínek opačným směrem, je až na znaménko stejné. Tento závěr pro reakční teplo, stejně jako i pro druhý termochemický zákon, vyplývá ze skutečnosti, že reakční teplo je stavová funkce.

Termochemický zákon druhý

(označovaný jako Hessův zákon ) udává, že reakční teplo dané reakce je součtem reakčních tepel postupně prováděných reakcí, vycházejících ze stejných výchozích látek a končících stejnými produkty. Tedy v těchto případech uvažujeme, že přeměna výchozích látek v produkty se děje přes určitý nebo určité meziprodukty.

Tetrachlor

viz tetrachlormethan.

Tetrachlorethylen

je to bezbarvá, těkavá kapalina široce používaná k chemickému čištění oděvů. Má sladkou vůni. Je to pravděpodobný karcinogen.
viz obrázek
tetrachlorethylen

další informace (česky)

Tetrachlormethan

(také tetrachlor nebo chlorid uhličitý) - CCl4 je bezbarvá kapalina sladkého éterického zápachu, prakticky nerozpustná ve vodě, zato dobře rozpustná v řadě organických rozpouštědel. Používá se jako rozpouštědlo v chemické laboratoři. Je karcinogenní.
viz obrázek
tetrachlormethan

další informace (česky)

Tetrachlorsilan

Je nepolární chemická sloučenina. Používá se k výrobě vysoce čistého křemíku. Chemicky: SiCl4 (chlorid křemičitý). další informace (anglicky)


Tinktura jodová

je roztok jodu v ethanolu a používá se především jako dezinfekční činidlo.

Titrace

(kvantitativní) analytická metoda stanovení koncentrace hledané látky ve zkoumaném vzorku.

Travex

dnes již neprodávaný herbicid. Chemicky: NaClO3 (chlorečnan sodný).
další informace (česky)


Triády

tříprvkové řady vyskytující se v VIII.B (8.-10.) skupině v PSP. Rozlišujeme triádu železa, triádu lehkých platinových kovů a triádu těžkých platinových kovů.


Trijodid

(přesněji trijodidový anion) je nejjednodušší polyjodid (I3-). Skládá se z jednoho iontu I- a jedné molekuly I2. Vzniká rozpouštěním jodu v roztocích jodidů.
další informace (anglicky)


Trilen

byl dříve používán jako rozpouštědlo a odmašťovací činidlo kovů. Systematicky: trichlorethylen.
viz obrázek
trichlorethylen

další informace (anglicky)