Železany

jsou oxosloučeniny železa o vzorci FeO42- např. BaFeO4. Jsou to velmi silná oxidační činidla. V kyselém prostředí dokonce rozkládají vodu za vzniku kyslíku.

Železná ruda

jsou to minerály s vysokým procentuálním obsahem železa, ze kterých se železo vyrábí ve vysoké peci. V současné době jsou to nejčastěji minerály hematit a magnetit. Dají se také využít limonit a siderit.

Železo

latinský název Ferrum, značka Fe, protonové číslo Z=26, umístění v PSP: 4. perioda, VIII.B (8.-10.)skupina. Je stříbrolesklý kov s teplotou tání 1535 oC. Je to nejpoužívanější kov současnosti, který se vyrábí redukcí železné rudy ve vysoké peci. Nejčastěji se vyskytuje v oxidačních číslech +II a +III.

Železo surové

(také litina) je hlavní produkt vysoké pece. Je to směs obsahující až 4% uhlíku a další prvky (P, Si, S atd.). Je tvrdé ale křehké, a proto má omezené použití. Většina surového železa se dále zpracovává na ocel.

Žluť jodová

je triviální název pro PbI2 (jodid olovnatý).

Žluť kasselská

je triviální název pro Pb(OH)Cl (hydroxid-chlorid olovnatý).

Zásady

(neboli báze) jsou látky schopné přijímat proton od jiných látek, které se označují pojmem kyseliny. Můžeme tedy říci, že zásady jsou akceptory protonů. Uvedená definice kyselin a zásad podle Brøensteda.

Zbraně chemické

jsou zbraně, které na objekt útoku působí anorganickými či organickými sloučeninami, jejichž účelem je působit buď dráždivě nebo toxicky na různé organizmy (rostliny, zvířata, lidi). Můžeme je rozdělit do několika kategorií podle účinků: dusivé (např. fosgen), zpuchýřující (např. yperit), dráždivé (CS, CN atd.) nebo nervově paralytické (sarin, soman, A230, A232, A234 atd.).
další informace (česky)

Zeleň Kuhlmanova

je triviální název pro Cu(OH)Cl) (hydroxid-chlorid měďnatý).

Zlomek hmotnostní w

látky A, značí se w(A), je podíl hmotnosti látky a hmotností všech látek v soustavě: w(A) = hmotnost látky A / hmotností všech látek v soustavě. Obdobně se definuje objemový zlomek látky A.

Zlomek objemový

látky A, je podíl objemu látky A (VA) a celkového objemu soustavy (Vcel.) = objem látky A / celkovým objemem soustavy. Obdobně se definuje hmotnostní zlomek látky A.