Další novinky z turismu

Na této stránce vás budeme upozorňovat na nejrůznější zajímavé novinky, které se dějí na poli cestovního ruchu a nesouvisí přímo s činností našeho výzkumného centra.

NEWSLETTER IGU COMMISSION GEOGRAPHY OF TOURISM, LEISURE AND GLOBAL CHANGE 2-2019

Aktuální NEWSLETTER IGU COMMISSION GEOGRAPHY OF TOURISM, LEISURE AND GLOBAL CHANGE 1-2019

2/2019

Právě vyšlo první číslo 10. ročníku časopisu Studia Turistica tentokrát věnované právním otázkám v oblasti cestovního ruchu. K dispozici zde.

Domácí i příjezdový cestovní ruch na vzestupu: loni se u nás ubytovalo více než 21 milionů turistů

1/2019

Aktuální NEWSLETTER IGU COMMISSION GEOGRAPHY OF TOURISM, LEISURE AND GLOBAL CHANGE

Bilance roku 2018:

– Rekordní návštěvnost parku miniatur Boheminium v Mariánských Lázních: 131 961 návštěv – více zde.

– Rekordní či jedny z nejvyšších návštěvností za dlouhá léta zaznamenaly v roce 2018 také mnohé české zoo – např.:

– Návštěvnost v ostravských industriálních památkách se opět zvýšila! Metodicky problematické, i tak však zajímavé údaje. Více viz odkaz.

12/2018 –

Rok 2019 je tu! Ohlédněme se ale ještě do konce minulého roku. Světlo světa totiž spatřilo nové číslo časopisu Studia Turistica. Ke stažení a pročtení na odkazu.
Víte, že nově vzniklo Národní muzeum v přírodě? Tato organizace nově sdružuje čtyři skanzeny pod správu toho největšího v Rožnově pod Radhoštěm. Zbylo trojicí jsou muzea v přírodě, která doposud spravoval Národní památkový ústav, ale neměl k jejich rozvoji dostatečné kapacity. Nyní by se měla situace zlepšit. Více viz zde

11/2018 – Byli jste již například na hradu a zámku Horšovský Týn, který je západočeským Českým Krumlovem? Zajímavý článek o návštěvnosti západočeských památek zde.

11/2018

Jak hodně navštěvovaná jsou naše pohoří s národními parky: Šumava a Krkonoše? Aktuální a zajímavé info najdete na odkazech:

11/2018 Již delší dobu se vede polemika o výši lázeňského či rekreačního poplatku, který dosud činí 15,- Kč za osobu a den což je necelých 0,6 EURO. Jak je nastaven v jiných zemích se můžete dočíst zde https://www.tourism-review.com/european-tourist-tax-in-different-countries-news10814

10/2018 Snaha o nové zajímavé rozhledny je zřejmá na mnoha místech. I stezky v korunách stromů jsou v podstatě klasikou. Nyní ovšem vznikla Stezka nad vinohrady v jihomoravském Kobylí. Více viz odkaz.

10/2018 Zajímavé dění na Chodsku – více viz odkaz.

10/2018 Tip na zajímavou výstavu – více viz odkaz.

10/2018  Obdiv a uznání těm, kdo se dají do rekonstrukce památky – zámek Návarov.

10/2018 Jaká bude letošní návštěvnost českých turistických cílů? To je zatím otázkou a do konce roku se může mnoho změnit. Zatím to vypadá, že se i letos bude alespoň na několika místech budou přepisovat rekordy, nebo alespoň loňská čísla. Více viz například následující články: Jaderná elektrárna Dukovany, Jaderná elektrárna TemelínZoo Ostrava.

10/2018 AMSTERDAM FIGHTING AGAINST OVER-TOURISM (https://www.tourism-review.com/amsterdam-goes-against-over-tourism-news10784)

13. 3. 2018 – Počet přenocování hostů se v hromadných ubytovacích zařízeních ve 4. čtvrtletí 2017 meziročně zvýšil o 6,1 %. Rovněž počty příjezdů se navýšily, a to jak u domácích, tak u zahraničních hostů. Za celý rok 2017 se zvýšila návštěvnost co do počtu příjezdů i přenocování. Hostů se ubytovalo více než 20 milionů a v hromadných ubytovacích zařízeních strávili přes 53 milionů nocí. Více viz článek z časopisu COT.

8. 2. 2018 – Národnímu památkovému ústavu se podařilo získat další prostředky na obnovu čtyř významných památkových areálů. Opravy se budou týkat nejen hradu Karlštejna či zámku v Telči (UNESCO), ale taky cenného renesančního zámku Uherčice v Podyjí. Jak se restaurátorské a expoziční novinky projeví v zájmu o tyto památky? Bude se opakovat dramatický nárůst zájmu, jaký jsme nedávno zažili v hospitalu Kuks? Více o obnově viz zde.