Uplynulý akademický rok byl pro naše Výzkumné centrum skutečně nabitý událostmi a důležitými milníky. Od úspěšných obhajob a promocí našich doktorandů až po rozsáhlé terénní výzkumy v Krkonoších a na Lipensku, které odhalily klíčové trendy v cestovním ruchu i proměnách krajiny. Nechyběla ani účast na konferencích, kde jsme prezentovali naše výsledky. Věnovali jsme se jak problémům environmentálně udržitelného rozvoje, tak i psychologickým aspektům turismu a jeho dopadům na místní komunity. Každá aktivita nám přinesla nové poznatky, které přispívají k rozvoji našich výzkumů, a zároveň jsme si užili i několik významných okamžiků oslav. Tento rok byl pro náš tým nejen plný pracovních výzev, ale i úspěchů a nových perspektiv.
Velký den pro naše Výzkumné centrum – 27. března 2024
27. březen se stal pro naše centrum skutečně Velkým Dnem! Hned tři naši doktorandi úspěšně obhájili své dizertační práce a zdárně tak ukončili tak svá doktorská studia!. Gratulujeme Josefovi Lochmanovi (Vliv nabídky stravovacích zařízení na environmentálně udržitelný rozvoj cestovního ruchu), Tomášovi Krajňákovi (Psychologické reakce účastníků turismu na terorismus a související bezpečnostní hrozby) a Lukášovi Nekolnému (Zoo jako sociálně konstruované instituce v měnících se společenských a teritoriálních kontextech).
A k tomu navíc Tereza Kubištová úspěšně absolvovala státní doktorskou zkoušku! Po obhajobách přišel na řadu zasloužený večírek, kde bylo znát uvolnění na všech frontách – od úspěšných doktorandů po jejich školitele. V pozici benjamínka výzkumného týmu Terezu vystřídala Veronika Jánová (vlevo), která podobně jako loni Tereza (vpravo), posílí tým jako čerstvá doktorandka studijními i výzkumnými zkušenostmi ze zahraničí.
Promoce v Karolinu – 27. května 2024
Po dvou měsících jsme slavnostně zakončili doktorská studia promocemi v historickém Karolinu. Na fotografiích byli zachyceni šťastní noví doktoři, jejich pyšní školitelé a vůbec všichni, kdo tento významný den sdíleli. Byla to skutečně událost, kterou si nikdo nenechal ujít, a atmosféra byla velkolepá!
Léto plné terénních výzkumů
Léto bylo bohaté na terénní výzkumy.
Projekt TAČR RekreENVI, zaměřený především na dotazníková šetření, zaslaná představitelům samospráv obcí v KRNAP, a interview s vybranými místními zástupci (např. Rokytnice nad Jizerou) odhalil, že oficiální údaje ČSÚ o počtu ubytovacích zařízení v oblasti KRNAP jsou výrazně podhodnocené – skutečný počet objektů, v krkonošských obcích, které slouží nejrůznějším formám turistického a rekreačního ubytování, může dosahovat troj- až pětinásobných hodnot! Zásadní pro další rozvoj je i fenomén rekreačních apartmánů (bytů), které legislativně, terminologicky a hlavně v realitě nabývají nejrůznějších podob.
Další terénní šetření probíhala v rámci projektu NAKI: Vltava II – proměny historické krajiny, řeka jako spojnice i bariéra, především v regionu Lipenska, které se bouřlivě rozvíjí novými zařízeními – např. Molo Restaurant Lipno Nad Vltavou , rekreačními apartmány (Lipno Lake Resort) i s možnými negativními dopady nadměrného turismu (overtourismu). Na druhé straně dochází k degradací tradičních zařízení s možností vzniku turistického brownfieldu (Nová Pec).
V rámci letních výzkumů jsme se také věnovali lokalitám, kam měl být původně přestěhován Podolský řetězový most, než se stal mostem Stádleckým. Bylo zvažováno 13 různých míst, například Písek, Hluboká nad Vltavou či České Budějovice.
Projekt věnovaný lázeňským místům se letos soustředí na Františkovy Lázně. Zde byl detailní terénní i archivní výzkum prováděn v červnu.
Výroční konference České geografické společnosti – září 2024
Naše výzkumné centrum se zúčastnilo Výroční konference České geografické společnosti v Ústí nad Labem. Po úspěšném ukončení doktorského studia Tomáše Krajňáka, Josefa Lochmana a Lukáše Nekolného se naše centrum nejen výrazně feminizovalo, ale zčásti i „ovládlo“ speciální panel P24 – Vybrané aspekty rozvoje cestovního ruchu v post-covidovém období. Tereza Kubištová prezentovala svůj výzkum o kulturních a kreativních městech na příkladu Lovaně a Plzně, zatímco Jiří Vágner, Dana Fialová a Tereza Kůsová představili výzkum proměn krajiny při vodních nádržích na řece Vltavě. V posterové sekci vystoupila Anna Čtvrtníková s prací o šetrném turismu ve východních Krkonoších.
Ohlasy a výstavy
V srpnu poskytla Dana Fialová rozhovor pro magazín Reportér na téma masového turismu, který nese název „Jak bojovat s masovým turismem. Regulací i respektem“. Tento rozhovor rozhodně stojí za přečtení!
Výstava Vltava – proměny historické krajiny je stále k vidění v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou.
Kromě toho Dana Fialová recenzovala knihu „Výlet k Vltavě do Svatojánských proudů“, která bude slavnostně pokřtěna 12. října 2024 na Slapech.