Home Projects Lectures Seminars Excursions Conferences News

Lidé:

VEDOUCÍ
Daniel FRYNTA

PEDAGOGOVÉ
Petra Frýdlová
Roman Fuchs
Jan Havlíček
Eva Landová
Tereza Nekovářová

TECHNIČTÍ PRACOVNÍCI
Olga Šimková

PhD studenti

MSc studenti

Externí školitelé


Charles University
of Prague
Faculty of Science
Department of zoology


Praktikum ze Sociobiologie a behaviorální ekologie v Zoo Dvůr Králové
2. - 4. 6. 2009

Článek napsaly: Bc. Zuzana Storchová a Bc. Lucie Kutinová (účastníci); fotografie: Mgr. Silvie Lišková


V prvním červnovém týdnu se v roce 2009 konalo cvičení ze Sociobiologie a behaviorální ekologie pod vedením docenta Frynty a doktorky Evy Landové, za hojné účasti studentů různých zoologických zaměření i učitelských oborů. Praktikum se koná tradičně jak pro studenty PřFUK v Praze , tak pro studenty PřF JčU v Českých Budějovicích . Stejně tak tento kurz absolvovala i řada studentů z České zemědělské univerzity v Praze.

Exkurze probíhá tradičně v areálu zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Ubytování je zajištěno přímo v areálu zoo. Doba trvání exkurze je tři dny; první den je příjezd v do zoo, ubytování, rozdělení do skupin a následná prohlídka zoo, druhý a třetí den probíhá vlastní exkurze a na konci třetího dne se zase odjíždí domů.

Program je zaměřen především na studium etologie a sociálních systémů afrických kopytníků. Každá dvou až tříčlenná skupina si vybere několik druhů zvířat, které pak má za úkol pozorovat. Pozorování a hodnocení chování by se mělo opírat o text knihy „The Behavior Guide to African Mammals, Including Hoofed Mammals, Carnivores, Primates“ od Richarda Desparda Estese. Na konci se skupinky zase sejdou a navzájem si přednesou informace získané vlastním pozorováním i studiem literatury.

Do zoologické zahrady jsme tedy dorazili již v úterý odpoledne. Ještě před setměním, kdy je zoo nejzajímavější, jsme si stihli rozdělit zvířata k pozorování na příští dva dny. Každá dvojice dostala za úkol pozorovat postupně několik druhů afrických kopytníků a pak o nich připravit prezentaci pro ostatní účastníky.

Doc. Daniel Frynta, připraven na praktikum.

První den byl věnován sudokopytníkům. Vstávali jsme v půl šesté, abychom byli již s prvními paprsky slunce u našich přidělených výběhů. Že nás ale moc neohřály, mohou dosvědčit účastníci, kteří se vydali pozorovat v pláštěnkách, rukavicích či omotáni spacákem.

Na obrázcích vidíte některé z probíraných druhů.

Zebra horská Hartmannové (Equus zebra hartmannae)
Osel somálský (Equus asinus somalensis nebo Equus africanus somalicus)
Oryx jihoafrický (Oryx gazella gazella)
Antilopa koňská (Hippotragus equinus)
Sitatunga (Tragelaphus spekei)
Kudu velký (Tragelaphus strepsiceros)

Přesto nám štěstí přálo a během dne jsme byli svědky námluv u přímorožce arabského (Oryx leucoryx), imponujícího chování samce antilopy koňské (Hippotragus equinus). Jen tak ze zvědavosti jsme testovali obranné reakce skupiny surikat (Suricatta suricatta) vůči vetřelci v podobě plyšového vlčka za sklem ubikace. Ve čtvrtek už jsme si trochu přispali a kolem sedmé vyrazili za lichokopytníky. Zvířata byla velmi aktivní na rozdíl od nás, stále zmrzlejších studentů. Samec nosorožce dvourohého (Diceros bicornis) si pilně značkoval teritorium a zebry Grévyho (Equus grevyi) nám na počkání zabučely a zahýkaly. Zbyl nám čas i na návštěvu safari, kde jsme se setkali s druhy, které v hlavní části zoo nevystavují, např. s antilopou losí (Taurotragus oryx), pakoňem běloocasým (Connochaetes gnou) a africkým skotem Watusi (Bos primigenius).

V podvečer jsme si stihli projít ještě expozice ptáků a šelem, než nadešel čas k návratu.

Voduška velká jelenovitá (Kobus ellipsiprymnus defassa)
Watusi (Bos primigenius taurus)
Hyena skvrnitá (Crocuta crocuta)
Šakal čabrakový (Canis mesomelas)
Marabu africký (Leptoptilos crumeniferus)
Pes hyenový (Lycaon pictus)

Co si s sebou vzít: Ačkoliv se kurz koná koncem května či v červnu, mohu z vlastní letošní zkušenosti říct, že není dobré se spoléhat na teplé počasí. Proto si nezapomeňte přibalit pořádně teplé oblečení. Kdyby náhodou bylo horko, tak se nic nestane, batohy s sebou nikam poponášet nemusíte, takže si je klidně radši naplňte víc než míň. Až budete stát několik hodin ve větru, oceníte každou další vrstvu oblečení.

Také pokud můžete, včas si půjčte v knihovně výše zmíněnou knihu. Je tam jen několik kusů, takže zbytek lidí bude muset pracovat s okopírovanými kopiemi.

Dále je potřeba s sebou mít spacák, karimatku, psací potřeby a také nějaké jídlo na snídani a případně i na oběd. V areálu zoo se nachází několik bufetů, takže se dá obědvat i tam. Na večeři se pak dá jít do města do hospody.

Kurz je možné rozhodně doporučit všem, kdo chtějí dělat státnice ze zoologie nebo se zajímají o etologii velkých kopytníků. Dozvíte se tam spoustu důležitých informací o poměrně velkém množství zvířat. A je dost možné, že u státnic padne i otázka na některého z těchto afrických savců. Dále je kurz vhodný pro lidi, kteří se zajímají o sociobiologii. Ty nudnější informace o tom, kde je jaká pachová žláza se dají snadno překlepat a pak už se většina času věnuje sociálnímu chování, které je zrovna u afrických kopytníků velice zajímavé a rozmanité. Zoo ve Dvoře Králové má těchto zvířat hodně a máte tu jedinečnou možnost je pozorovat. A nejen je, ale i další savce, takže když už budete mít antilop dost, můžete se zblízka dívat například na geparda, levharta, hyenu nebo psy heynové a mnoho dalších.

Po dlouhém dni jsme zakončili praktikum dobrou večeří v hospodě.


Informace o možnosti účasti na praktiku v daném roce vám poskytneme e-mailem: evalandova@seznam.cz, frynta@centrum.cz nebo na tel.737772867


Copyright © 2010-2011 Akela Taka & Eva Landová