Home Projects Lectures Seminars Excursions Conferences News

Lidé:

VEDOUCÍ
Daniel FRYNTA

PEDAGOGOVÉ
Petra Frýdlová
Roman Fuchs
Jan Havlíček
Eva Landová
Tereza Nekovářová

TECHNIČTÍ PRACOVNÍCI
Olga Šimková

PhD studenti

MSc studenti

Externí školitelé


Charles University
of Prague
Faculty of Science
Department of zoology


Praktikum ze Sociobiologie a behaviorální ekologie v Zoo Dvůr Králové
9. - 11. 6. 2014

Článek napsala Olga Šimková fotografie: Olga Šimková, Petra Poláková.


Třídenní praktikum v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem je součástí předmětu sociobiologie a behaviorální ekologie (MB170P00B). Zaměřuje se především na chování a variabilitu v sociálních systémech velkých afrických kopytníků - antilop (v širokém smyslu slova), žiraf, zeber, nosorožců atd. Safari ve Dvoře Králové k tomu skýtá jedinečnou příležitost, protože se zde chová mnoho druhů, a to i velmi unikátních, které se v jiných ZOO téměř nevyskytují. Díky laskavosti vedení ZOO máme ve dnech cvičení do ZOO vstup zdarma a smíme se zde pohybovat i mimo otevírací dobu. Také se můžeme podívat do zázemí některých pavilonů.
        Hlavní náplň cvičení tvoří pozorování zvířat a srovnávání zaznamenaného chování s údaji v předepsané literatuře. Letos se zúčastnil menší počet studentů než je obvyklé, díky čemuž mělo praktikum velmi komorní atmosféru. Mohli jsme se tak podívat i do míst, kam by se větší počet lidí vešel jen stěží, například do zázemí pavilonu šelem.
        Zvláštní poděkování za vydařené praktikum patří všem zaměstnancům ZOO Dvůr Králové, zvlášť řediteli MVDr. Přemyslu Rabasovi a dále zoologům a ošetřovatelům, kteří nám umožnili vstup do zázemí a kontakt s některými zvířaty. Z vyučujících pak hlavně Mgr. Alexi Karadžosovi, který pomáhal celou exkurzi dojednat, vytvořil část studijních materiálů a zajistil bezplatné ubytování nedaleko Dvora Králové.


 
Nejen zvířata, ale i teploty byly přímo africké... Počasí, že by hyenu nevyhnal...


 
Hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis) si dopřával celodenní bahenní koupele.


  Jen velbloudovi jednohrbému (Camellus dromedarius) sluníčko nevadilo.
 
Přesto se všichni tři vyučující: D. Frynta, E. Landová i A. Karadžos studentům plně věnovali a studenti pozorně poslouchali, dokonce i malá Kristýnka a její plyšová ovce.


 
Antilopy koňské (Hippotragus equinus) se dvořily a pářily úplně stejně jako v knize. Samec samici nejprve dotykem nohou vybízel k močení, aby zjistil hladiny pohlavních hormonů, samice pak samci podržela při skoku.


 
Mladé antilopy koňské se pyšní neuvěřitelnýma ušima...


  Ne všechno chování najdeme v učebnicích - těžko říct, co si sdělovaly tyto dvě gazely dama (Nanger dama).


 
Hříbata zebry Böhmovy (Equus guagga boehmi) mají příjemný život - hrají si buď s matkou nebo mezi sebou.


 
Zajímavé jsou také mezidruhové interakce - mladá žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata) se příliš přiblížila ke stádu antilop koňských (Hippotragus equinus). Samec jí nejdřív pohrozil, pak ji zahnal.


 
ZOO byla plná mláďat, ve výběhu buvolců běločelých (Damaliscus pygargus phillipsi) se jich procházelo hned několik.


  Zato teprve pět dní starý pakůň modrý (Connochaetes taurinus taurinus) se schovával na okraji lesa.


 
Není žirafa jako žirafa - vlevo žirafa síťovaná (Giraffa camelopardalis reticulata) s velkými jednobarevnými mnohoúhelníky, vpravo Rothschildova (G. c. rothschildi) s vystínovanými skvrnami.


 
Zvědavost na obou stranách sítě... Ti nejodvážnější si nebezpečně vyhlížející zobák pelikána kadeřavého (Pelecanus crispus) i pohladili. Byl shora téměř sametově hladký a kůže roztažitelného vaku měkká a pružná.


 
Vodušky se vyznačují chundelatou nesmáčivou srstí, ať už jde o vodušku červenou (Kobus leche) nebo znamenanou (Kobus ellipsiprymnus defassa), pojmenovanou podle bíle obkroužené řiti.


 
Voduška jelenovitá (Kobus e. ellipsiprymnus) má lysé místo na čenichu ve tvaru srdíčka.


  V safari nenajdete jen divoce žijící druhy, u cesty hlídkoval masajský skot watusi.


 
Některé druhy se nám podařilo zahlédnout jen vzácně: nyala nížinná (Tragelaphus angasii) a bahnivec horský (Redunca arundineum), který se schovával za impalami (Aepyceros melampus). Bahnivci mají růžky neobvyklého tvaru - zahnuté špičkami dopředu.


 
V královédvorské ZOO stojí za pozornost také zástupci plazí říše: v zajetí jen vzácně k vidění krokodýl tomistoma (Tomistoma schlegeli) nebo půvabné sladkovodní želvy karetky novoguinejské (Carettochelys insculpta).


ZOO vyhledávají i volně žijící zástupci naší fauny, za všechny: babočka kopřivová (Aglais urticae), volavka popelavá (Ardea cinerea) a čáp bílý (Ciconia alba), který pošilhává po kaprovi (Cyrinus carpio) pod hladinou.


Krátká zastávka při cestě na ubytování - přehrada Les království má nejen jméno jako z pohádky...


Díky laskavosti chovatelů a ošetřovatelů jsme mohli navštívit zázemí pavilonu slonů, šelem a další zákoutí zoologické zahrady, která zůstávají běžným návštěvníkům utajená.


 
Sloni afričtí (Loxodonta africana) vypadají zblízka poněkud jinak než z cesty kolem výběhu - vzbuzují daleko větší respekt.


  Mládě levharta perského (Panthera pardus saxicolor) v zázemí pavilonu šelem bylo zvědavé a ostražité - váhalo, zda můj fotoaparát nejdřív prozkoumat nebo rovnou rozsápat.


 
Nosorožec dvourohý měl jasno v tom, co od nás chce - podrbat. A my měli jasno v tom, co chceme my :-)


 
Mohli jsme si také nakrmit želvy obrovské (Aldabrachelys gigantea), v tom horku jsme jim melouny skoro záviděli!


 
 
 
 
Variace na téma bongo (Tragelaphus eurycerus). Tyto antilopy jsou k sobě velmi přátelské, například se navzájem čistí. Pod dohledem jsme si je směli pohladit i my.




(c) Text Olga Šimková, fotografie Olga Šimková, Petra Poláková.


Copyright © 2010-2011 Akela Taka & Eva Landová