Jak georeferencovat mapy krok za krokem

Nabízíme snadný a zábavný postup jak georeferencovat historické mapy, které mohou být následně zobrazeny jako průhledná vrstva v aplikaci Google Earth a v Google Earth doplňku pro webový prohlížeč.

Nejprve musíte ve vašem prohlížeči povolit podporu Javascriptu a nainstalovat Google Earth doplněk. Také doporučujeme nainstalovat Flash a aplikaci Google Earth, přestože to není nutné.

    1. Kliknutím na banner "Vyberte mapu a umístěte ji na Zeměkouli" se otevře položka v Georeferenceru s náhodně vybranou mapou, kterou je možné georeferencovat.

    2. Budete vyzváni, abyste se v Georeferenceru přihlásili zadáním vaší emailové adresy a hesla. Zaregistrujte se zde: http://www.georeferencer.org/user/register. Po registraci obdržíte potvrzovací email s odkazem, který musíte navštívit před prvním přihlášením. Registrace je rychlá a snadná a umožní nám lépe udržovat a vylepšovat aplikaci Georeferencer.

    3. Po přihlášení je historická mapa zobrazena vlevo. Současná mapa na pravé straně slouží pro umístění kontrolních bodů (viz bod 6). Mapa na pravé straně je standardně převzata z projektu Open Street Map. Kliknutím na ikonu  v pravém horním rohu a výběrem vámi preferované vrstvy ji můžete změnit na mapu poskytovanou Googlem, Bingem či na satelitní snímky.

 
  1. Na mapě umístěné vpravo můžete vyhledávat i podle názvů lokalit - funkce využívá databází jmen míst a jejich poloh EDINA Unlock. Napište do dialogu jméno místa a kliknete na tlačítko 'Find Place'. Bude-li jméno místa nalezeno v databází, mapa bude posunuta tak, aby toto místo bylo ve středu moderní mapy.

  2. Georeferencování spočívá v umístění alespoň tří kontrolních bodů (více pro lepší výsledek, v tomto případě minimálně 5) v obou oknech. Kontrolní body označují jednoduše stejná místa, která umístíte do obou map. Mapu si přiblížíte dvojklikem levého tlačítka myši nebo použitím vertikálního kolečka nad příslušným oknem; kliknutím na mapě umístíte kontrolní bod nad vámi zvolenou lokaci. Ve druhém okně umístěte kontrolní bod na stejnou polohu. Pokud uděláte chybu, kontrolní body můžete posunout současným stiskem pravého tlačítka myši a posunem kurzoru myši na jejich správnou polohu. Kontrolní body mohou být smazány umístěním kurzoru myši nad kontrolní bod a stiskem tlačítka DELETE na klávesnici. Pokud jste skončili s umisťováním kontrolních bodů, můžete georeferencovanou mapu uložit stiskem tlačítka SAVE & EXIT.

  3. Historická georeferencovaná mapa se poté zobrazí jako vrstva v Google Earth doplňku. Můžete si také zvolit zobrazení georeferencované mapy v aplikaci Google Earth. V Google Earth doplňku je několik možností v hlavičce stránky. Posuvný pásek vpravo nahoře umožňuje měnit plynule průhlednost historické mapy nad satelitními snímky. Můžete také výběrem možnosti 'Improve the georeference' přidat jeden či více kontrolních bodu (viz body 4-6).

 

{youtubegalleryid=2,1}