Knihy a sborníky URRlabu
Členové týmu URRlab publikují nejen v odborných časopisech či populárně naučných periodicích, ale zároveň se významně podílí na vzniku odborných knih a sborníků. Za posledních jedenáct let bylo vydáno sedm publikací, ve kterých figurují jako editoři a patří mezi hlavní iniciátory jejich vzniku. Knihy reflektují proměny soudobé společnosti, měst i krajiny a diskutují procesy podílející se na těchto změnách. Publikace pokrývají nejen širokou paletu témat, ale rovněž i různou měřítkovou úroveň. Nalezneme mezi nimi jak atlas ukazující diferenciaci různých jevů v Česku na úrovni jednotlivých okresů ( Historický atlas obyvatelstva českých zemí, 2017 ) či obcí ( Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky, 2011 ), tak knihy zabývající se procesy a proměnami uvnitř obcí, zejména Prahy (např. Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století, 2017 ; Sociální proměny pražských čtvrtí, 2012; Sociální geografie pražského městského regionu, 2006 ), ale i dalších obcí (dílčí kapitoly jednotlivých knih, např. Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života, 2012 ). Specifická pozornost je věnována fenoménu suburbanizace ( Suburbs: Krajina, sídla a lidé, 2013; Suburbanizace.cz, 2008 ).
Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století
Základní údaje Název : Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století Citace: OUŘEDNÍČEK, M., JÍCHOVÁ, J. eds. (2017): Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století. Academia , Praha, 252 s. |
V nakladatelství Academia vyšla nová knížka Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století, jejími editory jsou Martin Ouředníček a Jana Jíchová a autory a autorkami kapitol pak členové a členky URRlabu. Jednotlivé kapitoly pohlíží na Prahu a její zázemí z různých tematických perspektiv: z pohledu demografického stárnutí a reprodukčního chování mladých dospělých či z pohledu městské kriminality, další dvě kapitoly vychází z konceptu sociálního prostředí, jednak z pohledu transformace dělnické čtvrti vnitřního města a dále z pohledu role mezinárodní migrace na proměnu sídliště. Závěrečné tři kapitoly se zaměřují na zázemí Prahy a hodnotí lokalizaci práce, komerční suburbanizaci a koncept edge city.
Kniha je výstupem projektu Dynamika sociálního prostředí a prostorová mobilita v metropolitních regionech České republiky realizovaném na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje v letech 2014-2016.
Vybrané kapitoly jsou se svolením nakladatelství volně k nahlédnutí zde:
- Martin Ouředníček, Jana Jíchová (eds.): Sociální prostředí Prahy: město na prahu 21. století
- Martin Ouředníček, Jana Jíchová: Úvod
- Jan Sýkora, Petra Špačková: Kontrasty sociálních světů v dolních Holešovicích
- Petr Koloušek, Peter Svoboda: Nové (de)koncentrace komerčních aktivit v Pražském městském regionu
- Martin Ouředníček, Jana Jíchová: Summary
Další informace najdete i na stránkách nakladatelství Academia .
Historický atlas obyvatelstva českých zemí
Základní údaje Název : Historický atlas obyvatelstva českých zemí Citace: OUŘEDNÍČEK, M., JÍCHOVÁ, J., POSPÍŠILOVÁ, L. eds. (2017): Historický atlas obyvatelstva českých zemí. Karolinum, Praha, 136 s. |
V nakladatelství Karolinum vyšel Historický atlas obyvatelstva českých zemí, jedno z prvních děl hodnotících prostorové aspekty téměř stoletého vývoje obyvatelstva na dnešním území Česka. Editory atlasu jsou Martin Ouředníček , Jana Jíchová a Lucie Pospíšilová , mezi autory patří řada členů Urbánní a regionální laboratoře.
Historický atlas obyvatelstva českých zemí přináší pohled sociálních geografů na prostorové aspekty vývoje obyvatelstva na dnešním území České republiky s využitím historických statistických dat. V celkem dvanácti kapitolách jsou ve vývojovém srovnání představena témata jako migrace, demografická, ekonomická a kulturní struktura, sociální status, kriminalita nebo volby. Atlas pracuje s časovými řadami základních populačních statistických ukazatelů založených na datech sčítání lidu od roku 1921 až do roku 2011 a registrů obyvatelstva z poválečných let.
Vybrané kapitoly jsou se svolením nakladatelství volně k nahlédnutí zde:
- Předmluva, Obsah, Úvod (kapitola 1.1)
- Metodický postup vzniku prostorových dat (kapitola 1.2)
- Pavlína Netrdová: Hustota zalidnění (kapitola 3.1)
- Lucie Pospíšilová: Stárnutí obyvatelstva (kapitola 4.2)
- Ladislav Kážmér: Úmrtnost a naděje dožití (kapitola 5.1)
- Ivana Přidalová, Martin Ouředníček: Směry vnitřního stěhování (kapitola 6.2)
- Petra Špačková: Základní a vysokoškolské vzdělání (kapitola 9.2)
- Jana Jíchová: Vybrané druhy kriminality (kapitola 10.3)
- Martin Šimon: Malé strany a volební účast (kapitola 11.5)
- Jiří Nemeškal, Miroslav Marada: Sociogeografická regionalizace (kapitola 12.2)
Atlas je výstupem projektu Zpřístupnění historických prostorových a statistických dat v prostředí GIS realizovaném na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje v letech 2012-2015.
Další informace najdete i na stránkách nakladatelství Karolinum .
Sub Urbs: Krajina, sídla a lidé
Základní údaje Název : Sub Urbs: Krajina, sídla a lidé Citace : Ouředníček, M., Špačková, P., Novák, J. (eds.) (2013): Sub Urbs: Krajina, sídla a lidé. Praha, Academia, 338 s. |
V nakladatelství Academia vyšla nová kniha věnující se jevům a procesům odehrávajícím se za městem nebo vedle města (sub urbs). Editory knihy Sub Urbs: krajina, sídla a lidé jsou Martin Ouředníček , Petra Špačková a Jakub Novák z týmu URRlab, kteří se tématu suburbanizace věnují dlouhodobě. Kniha zároveň představuje jeden z výsledků projektu Suburbánní rozvoj, suburbanizace a urban sprawl v České republice: omezení negativních důsledků na životní prostředí , který byl realizován na třech katedrách geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze v letech 2007-2011.
Na fenomén suburbanizace, tedy na proces decentralizace některých původně městských funkcí do zázemí měst, autoři pohlíží především jako na proměnu příměstské krajiny, prostorové a sociální organizace sídel a interakci lidí původně bydlících a nově přicházejících do suburbií z prostředí měst . Pestrost pohledů na proces suburbanizace a přístupů k jejímu výzkumu je zajištěna širším kolektivem autorů zahrnujících kromě sociálních geografů i fyzické geografy, kartografy, sociology, urbanisty či architekty. Jednotlivé kapitoly se věnují teoretickému či metodologickému pojetí suburbanizace, případovým studiím v Česku či možností aplikace poznatků ze základního výzkumu do praxe. Kapitoly se zaměřují nejen na suburbánní rozvoj v Pražském metropolitním regionu, ale i v zázemí dalších měst, v Brně, v Plzni či v Olomouci.
Vybrané kapitoly jsou se svolením nakladatelství volně k nahlédnutí zde:
- Martin Ouředníček, Petra Špačková, Jakub Novák: Předmluva
- Martin Ouředníček, Petra Špačková: Teoretické přístupy a současná témata výzkumu suburbanizace
- Martin Ouředníček: Výzkum suburbanizace v České republice: současné tendence vývoje a možné aplikace
- Marie Feřtrová, Petra Špačková, Martin Ouředníček: Analýza aktérů a problémových aspektů rozhodování při nakládání s územím v suburbánních obcích
Další informace najdete i na stránkách nakladatelství Academia .
Sociální proměny pražských čtvrtí
Základní údaje Název : Sociální proměny pražských čtvrtí Citace : Ouředníček, M., Temelová, J. (eds.) (2012): Sociální proměny pražských čtvrtí. Praha, Academia, 304 s. |
Editory knížky, která vyšla v roce 2012 v nakladatelství Academia, jsou Martin Ouředníček a Jana Temelová . Kniha ve 12 kapitolách (studiích) popisuje a vysvětluje postsocialistický urbánní vývoj Prahy , ovlivněný kontextem sociální a ekonomické transformace české společnosti v posledních dvaceti letech, a zároveň reflektuje teoretické a empirické poznatky z vývoje západoevropských a amerických měst.
Vybrané kapitoly jsou se svolením nakladatelství volně k nahlédnutí zde:
- Martin Ouředníček, Jana Temelová: Předmluva
- Lucie Pospíšilová: Denní rytmus lokalit pražského centra
- Petra Špačková, Martin Ouředníček, Kateřina Susová: Sociální prostředí, sociální kapitál a sociální klima v suburbiu: případová studie obce Jesenice u Prahy
- Martin Ouředníček, Lucie Pospíšilová, Petra Špačková, Jana Temelová, Jakub Novák: Prostorová typologie a zonace Prahy
Další informace najdete na stránkách nakladatelství Academia .
Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života
Základní údaje Název : Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života Citace : Temelová, J., Pospíšilová, L., Ouředníček, M. (eds.) (2012): Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života. Plzeň, Aleš Čeněk, 204 s. |
Na začátku června 2012 vyšla ve vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk kniha Nové sociálně prostorové nerovnosti, lokální rozvoj a kvalita života , jejímiž editory jsou Jana Te melová , Lucie Pospíšilová a Martin Ouředníček . Pozornost je v knize věnována problematice sociálně prostorových nerovností v městském a venkovském prostředí i rolí veřejných politik v jejím ovlivňování.
Dílčí kapitoly se zabývají například diskuzí různých přístupů k výzkumu sociálně prostorové diferenciace, konkrétními projevy diferenciace v městském prostředí a jejich vnímáním obyvateli města (segregace, percepce rizikovosti prostředí, prožívání prostoru znevýhodněnými osobami), vztahy mezi městem a venkovem a jejich sociálně prostorovým dopadům (proces kontraurbanizace, význam rekreační funkce pro identitu venkovských regionů) nebo možnostem rozvoje venkovských oblastí v pohraničních regionech a relevancí nastavení aktivní politiky zaměstnanosti vzhledem k potřebám regionálních a lokálních trhů práce.
Kniha je společným výstupem projektů Sociálně prostorová diferenciace obyvatelstva a její vliv na kvalitu života ve městech a obcích České republiky a Sociální deprivace v městském prostředí: objektivní a subjektivní dimenze .
Atlas sociálně prostorové diferenciace
|
Základní údaje Název : Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky Citace : Ouředníček, M., Temelová, J., Pospíšilová, L. (eds.) (2011): Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky. Praha, Karolinum, 137 s. |
Atlas sociálně prostorové diferenciace České republiky, jehož editory jsou Martin Ouředníček , Jana Te melová a Lucie Pospíšilová , je jedním z hlavních výstupů projektu Sociálně prostorová diferenciace obyvatelstva a její vliv na kvalitu života ve městech a obcích České republiky . Zároveň jej lze podle slov jednoho z recenzentů považovat za " výrazný vědecký počin v české geografii po roce 1989 " (Doc. RNDr. Zdeněk Szczyrba, Ph.D.) .
Atlas se skládá z 13 vzájemně propojených kapitol, které reflektují proměny sociálně prostorové struktury Česka v transformačním období . Kapitoly se věnují například věkové a vzdělanostní struktuře, nezaměstnanosti a obecním rozpočtům, dojížce do zaměstnání, migraci nebo suburbanizaci (celý obsah atlasu naleznete zde ) . Každá kapitola se člení na několik mapových listů s krátkým analytickým textem doplněným tabulkami, obrázky či případně dílčími mapami. Atlas je koncipován jako dvojjazyčný , vše je uvedeno nejen česky, ale rovněž anglicky.
Sedm vybraných výstupů atlasu je možné se svolením nakladatelství Karolinum prostudovat i na stránkách atlasobyvatelstva.cz . Jedná se o mapu stárnutí obyvatel, nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, čas dojížďky, saldo migrace, bytová výstavba, suburbanizace a sociální infrastruktura .
Další informace o atlase naelzenete i na stránkách nakladatelství Karolinum .
Suburbanizace.cz
|
Základní údaje Název : Suburbanizace.cz Citace : Ouředníček, M., Temelová, J., Macešková, M., Novák, J., Puldová, P., Romportl, D., CHuman, T., Zelendová, S., Kuncová, I. (2008): Suburbanizace.cz. Praha, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Urbánní a regionální laboratoř, 96 s. |
Kniha suburbanizace.cz , která vznikla v širokém kolektivu autorů , byla vydána v roce 2008. Kniha je určena především těm, kteří mohou rozhodovat o budoucím rozvoji sídel a krajiny v zázemí českých měst . Zodpovědných aktérů je v současnosti velké množství - od těch, kteří rozhodují o umístění nových staveb, přes pracovníky všech úrovní státní správy a samosprávy, až po výzkumné a pedagogické instituce, které vštěpují zásady správného nakládání s prostředím budoucím odborníkům.
Kniha je jedním z výstupů projektu Suburbánní rozvoj, suburbanizace a urban sprawl v České republice: omezení negativních důsledků na životní prostředí , který byl realizován na třech katedrách geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze v letech 2007-2011.
Knihu si můžete prohlédnout a případně stáhnout zde , nebo přímo na webu suburbanizace.cz . Pokud byste měli o publikaci zájem, napište si o ni na adresu:urrlab@natur.cuni.cz.
Sociální geografie pražského městského regionu
Základní údaje Název : Sociální geografie Pražského městského regionu Citace : Ouředníček, M. (ed.) (2006): Sociální geografie Pražského městského regionu. Praha, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, katedra sociálni geografie a regionálního rozvoje, 159 s. |
Kniha Sociální geografie Pražského městského regionu, kterou editoval Martin Ouředníček , patří mezi publikace vydávané katedrou sociální geografie a regionálního rozvoje na Přírodovědecké fakultě. Publikace obsahuje celkem devět kapitol řazených od textů věnujících se městskému centru, vnitřnímu městu až po tematiku suburbanizace. Část kapitol je založena na obhájených studentských pracích na katedře, zbytek představují výstupy výzkumných projektů zabývajících se metropolitním regionem Prahy.
Celá kniha je ke stažení zde.